Soshy kérdése:

Mennyi a pH következő esetekben?


0,1 mol/dm3 koncentrációjú HCL-oldatot titrálunk 0,2 mol/dm3 koncentrációjú NaOH oldattal.

-a titrálás megkezdése előtt

-50%os titráltságnál

-az ekvivalenciapontban

-150%os titráltságnál



2017. ápr. 19. 17:08
 1/1 Arp Du ***** válasza:

titrálás előtt HCl -> H+ + Cl-

[H+]= 0,1mol/dm3= 0,1M

pH= -log[H+]= -log(0,1)= 1


ekv.pontban HCl sósavhoz ugyanannyi NaOH-t adnak, a reakció után nem marad belőlük

HCl + NaOH -> NaCl + H2O

ph= 7

pl. 1 dm3 HCl: 1dm3 *0,1mol/dm3= 0,1 mol

+ 0,5 dm3 NaOH: 0,5 *0,2mol/dm3= 0,1 mol


50% az ekv.ponthoz kellő 0,5dm3 NaOH 50%-át adják hozzá (0,25dm3-t)

pH-t a megmaradt HCl sav határozza meg

pH= -log((1dm3*0,1M - 0,25dm3*0,2M) /1,25dm3) =-log(0,04) =1,4


150% az ekv.ponthoz kellő 0,5dm3 NaOH 150%-át adják hozzá (0,75dm3-t)

pH-t a feleslegbe kerülő NaOH lúg határozza meg

pOH= -log((0,75dm3*0,2M - 1dm3*0,1M) /1,75dm3)= -log(0,0286)= 1,54

pH= 14-pOH= 12,45

2017. ápr. 22. 14:06