Hogy kell oxidációs szám alapján rendezni a következő egyenletet? _FeO·Cr2O3 + _Na2CO3 + _O2 = _Na2CrO4 + _Fe2O3 + _CO2


2017. ápr. 13. 00:18
 1/3 Anonymus012 ***** válasza:
100%

Szia!

Az első vegyület egy összetett vegyület,de nem kell megijedni tőle,szétválasztjuk ahol van a pont.


Nézzük a bal oldalt:

FeO: O:-2 Fe:+2

Cr2O3: O:-6 Cr2:+(3)*2(mert ugye 2db Cr van)

O2:0


Jobb oldal:

Na2CrO4: Na2:2+ O:-8 -> Cr:+6

Fe2O3: O:-6 Fe2:(+3)*2 (ugyanaz a helyzet,mint a Cr-nél)


Mi az a mi változik?


Fe:+2-es bal oldalt jobb oldalt +3 tehát nő +1-et.

Cr:Megtévesztő lehet,de nem változik. Bal oldal:(+3)*2=6 Jobb oldal:+6 tehát 6=6 nem változik


O2:Bal oldalt 0-ás jobb oldalt -2-es csökken 2-őt.(bal oldalt -2-es is,de az elemi oxigén fog reagálni,változni így ezt kell nézni,színproporciós reakció)


1-nek és 2-nek a legkisebb közös többszöröse a 2,így:


2FeO·Cr2O3 + Na2CO3 + O2 = Na2CrO4 + Fe2O3 + CO2

Innét meg már csak pakolgatunk:

Bal oldalt lett így 4Cr,ennek megfelelően korrigáljuk a jobb oldalt is.


2FeO·Cr2O3 + Na2CO3 + O2 = 4Na2CrO4 + Fe2O3 + CO2


Kész a Cr,lett jobb oldalt 8 Na,legyen bal oldalt is:


2FeO·Cr2O3 + 4Na2CO3 + O2 = 4Na2CrO4 + Fe2O3 + CO2


Bal oldalt így lett egyenlő,de most a C száma változott 4-re,változzon bal oldalt is.


2FeO·Cr2O3 + 4Na2CO3 + O2 = 4Na2CrO4 + Fe2O3 + 4CO2


Számoljuk össze az O2-őt mind2 oldalon:(DE a bal oldalon az elemit még ne!)


B:20

J:27

Ugye elemi O2 így szabadon tudjuk változtatni,mert csak ő fog változni.

27-20=7

7/2=3,5


Így lesz:


2FeO·Cr2O3 + 4Na2CO3 + 3,5O2 = 4Na2CrO4 + Fe2O3 + 4CO2


Ha nem tetszik a tört szám,akkor szorozz fel mindent 2-vel,úgy is jó lesz:


4FeO·Cr2O3 + 8Na2CO3 + 7O2 = 8Na2CrO4 + 2Fe2O3 + 8CO2

2017. ápr. 13. 14:38
 2/3 Csicsky ***** válasza:
100%

Így is meg lehet közelíteni a megoldást:


Bal oldalt a FeO.Cr2O3 esetében az oxidációs szám változása: +1+ 2*(+3) = +7 (az Fe és a Cr),

az O2 esetében az oxidációs szám változása: 2*(-2) = -4.


Hogy az egyenlet üljön, ahhoz az oxidációs számok változásának egyezniük kell, vagyis: 4*(+7) + 7*(-4) = 0, tehát az egyenlet így fog kinézni:


4FeO.Cr2O3 + 7O2 + ... = 8...CrO4 + 2Fe2O3 + ...


A többit aztán ennek az alapján számoljuk ki úgy, hogy mindkét oldal egyezzen (lásd. előző válaszoló):


4FeO.Cr2O3 +8Na2CO3 + 7O2 = 8Na2CrO4 + 2Fe2O3 + 8CO2

2017. ápr. 13. 16:44
 3/3 Anonymus012 ***** válasza:
100%

Mellesleg van néhány egyenlet,amit egyszerűbb oxidációs szám nélkül rendezni,pl ez :D


Ezt előbb rendezem sztöchiometriával(tehát ránézek itt ennyi,akkor ott is),minthogy babráljak az ox.számmal :D


Amúgy 2.válaszoló nagyon ötletes volt a megoldásod,tetszik :)

2017. ápr. 13. 21:01