Én a kémiába a mol számaításokat egyáltalán nem értem. Hogyan kell kiszámolni?


3*10^23 db oxigénatom az 0,5 vagy 8 g tömeg. Hogyan számoljam ki?


-vagy 12*10^23 nitrogenatomot hogyan?


-mondjuk 36 szén hány atomot tartalmaz és ezt hogyan kell kiszámolni?


-vagy egy másik.: 2 mol kálcium hány atom van benne? PLS. SEGÍTSETEK A MEGOLDÁSHOZ JUTNI! (Mindegyiknél,mert mind különféle feladat)


2017. márc. 30. 21:41
 1/2 anonim ***** válasza:

1 mol az 6*10^23 db atomot jelent.

Vagyis látható, hogy a 3*10^23 db oxigénatom az pont a 6*10^23 atomnak a fele, tehát ez fél molt jelent. Periódusosrendszerben látható az egyes anyagok moltömege, így leolvasod, hogy 1 mol oxigén az 16 gramm, tehát a fél mol az 16/2=8 gramm tömegű lesz.


12*10^23 atom éppen két mol. Szintén leolvasod a periódusos rendszerben hány gramm egy mol nitrogén (14 gramm), majd megszorzod 2-vel (=28gramm).


36 gramm szén hány mol? Megnézed a periódusos rendszerben hány gramm egy mol szén (=12 gramm), vagyis a 36 gramm az éppen 36/12=3 mol lesz. Mivel egy mol 6*10^23 db atomot tartalmaz, ezért a 3 mol az épp 3*6*10^23=18*10^23 db atomot tartalmaz.


2 mol kalcium (vagy bármi más) 2*6*10^23 db atomot tartalmaz.



Igazából az egész kulcsa az n=m/M képlet. Az 'm' jelenti azt, hogy a feladatban mekkora a tömege az adott anyagnak; az 'M' a moltömeg, ezt olvashatod le a periódusos rendszerben; az 'n' a molmennyiség, épp a kettő hányadosa.

2017. márc. 30. 21:53
 2/2 anonim ***** válasza:

A mol az csak egy meghatározása az atomok tömegének.

Minden tömeg kiszámítása a 6x10 23(felső index) és a periódusos rendszerben meg vannak adva az atomok tömege (az alsó szám), a 6x10 23 azzal megkapod a tömegszámot, mondjuk a szénnél ez 12. 6x10 23 szén atom az 12g mert ez az alap, de ha pl: 3x10 23 akkor felezted a 6-ot, így a tömegszám felét kell venni. Vagy a szénnél 18x10 23 a 18 a 6-nak háromszorosa, szóval a tömegszámot szorozni kell hárommal.


1. feladat: 12x10 23 12 a hatnak kétszerese, a nitrogén tömegszáma 14, szóval 14x2= 28 gramm


2.fel: Itt osztani kell, szóval a művelet visszafelé.

6x10 23 az 12g szén, és itt 36g szén van, a 36-ban a 12 megvan háromszor, ilyenkor a 6x10 23 képletnek a hatos számát kell megszorozni, ami 6x3= 18, vagyis 18x10 23 db atom van benne.


3.fel: Hasonló a művelet a 2. feladathoz

2 mol atom az 2x(6x10 23)= 12x10 23 db atom van benne, ilyenkor lényegtelen, hogy milyen atomról van szó, csak a képlet számít!


Nem bonyolult, csak meg kell érteni. Ha van még kérdésed, akkor írj privátban.

2017. márc. 30. 21:58