Hogy lehet kiszámolni a lenti egyenletrendszert?


sin x + sin y = 1

cos x + cos y = 0


2/pi <= x < pi, 0 <=y <= 2/y



Próbáltam használni több módszert, de mindig kapunak ütköztem.



#matemetik #matematikát
2017. márc. 12. 17:21
 1/4 A kérdező kommentje:
Nem házi feladat, de az egyik anime-ben láttam, és bosszant, hogy nem tudom megoldani. Yamada és a 7 boszi 6. rész.
2017. márc. 12. 17:22
 2/4 anonim ***** válasza:

Érdemes kiindulni a cos(x)=sin(π/2-x) összefüggésből; e szerint írjuk át a második egyenletet:


sin(π/2-x)+sin(π/2-y)=0, majd rendezzük az egyenletet:


sin(π/2-x)=-sin(π/2-y), itt pedig kihasználjuk a -sin(x)=sin(-x) azonosságot:


sin(π/2-x)=sin(y-π/2), ezt az egyenletet már meg tudjuk oldani; egyrést:


π/2-x=y-π/2+k*2π, vagyis

x=π-y-k*2π, ahol k tetszőleges egész, másrészt:


π/2-x=π-(y-π/2)+k*2π, vagyis

x=y-π-k*2π, ahol k tetszőleges egész. Ezeket beírjuk x helyére az első egyenletben:


sin(π-y-k*2π)+sin(y)=1, ezt már meg tudjuk oldani úgy, hogy használjuk a szinuszfüggvényre érvényes addíciós képleteket,


sin(y-π-k*2π)+sin(y)=1, ezt is ugyanúgy.

2017. márc. 12. 18:36
 3/4 anonim ***** válasza:

Attól még a hf közé kellett volna írni.

Vagy szerinted tudós kell a válaszhoz?

2017. márc. 12. 18:56
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi szépen.
2017. márc. 12. 20:32