MItől függ az egyes ellenállásokra jutó feszültség?

segítséget szeretnék kérni attól aki tudja!

2017. márc. 5. 17:04
 1/2 anonim ***** válasza:
Az áthaladó áramtól. Az Ohm törvény szerint (esetleg a Kirchhoff törvények)
2017. márc. 5. 17:16
 2/2 sharkxxx ***** válasza:

Többféle bekötés létezik. Mindegyiknél máshogy számoljuk ki.


Ha 1 ellenálas van az áramkörben és 1 feszültségforrás, akkor Ohm törvényével:

feszültésg = áram * ellenállás

U=I*R


Ha 2 ellenálas van az áramkörben párhuzamos kapcsolással bekötve és 1 feszültségforrás, akkor mind a két ellenálláson ugyan annyi feszültség lesz. Előbb kiszámoljuk a két ellenállás eredő ellenállását, és utánna Ohm törvényével a feszültséget:

R=(R1*R2)/(R1+R2)

U=I*R


Ha 2 ellenálas van az áramkörben soros kapcsolással bekötve és 1 feszültségforrás, akkor a két ellenálláson megoszlik a feszültség. Külön számoljuk ki a két ellenálláson a feszültséget Ohm törvényével:

U1=I*R1

U2=I*R2

Mivel az I mindét képletnél ugyanaz, ezért felírhatjuk:

U1/R1=U2/R2

Soros kapcsolásban az egyes ellenállásokon fellépő feszültségek úgy aránylanak egymáshoz, mint az ellenállások értékei. Ez a feszültségosztás törvénye.

[link]


Ha több ellenálas van az áramkörben soros kapcsolással bekötve és több feszültségforrás, akkor az ellenállásokon a feszültséget Kirchhoff II. törvényével számoljuk ki:

[link]

2017. márc. 5. 23:09