Kémiában kell segítség! Valaki le tudja vezetni?

Egy alkánsav 1 gramm 0.54 gramm nátrium-hidroxiddal közömbösíthető.Melyik karbonsavról van szó? Valaki l tudná részletesen vezetni feladatot?

2017. márc. 5. 15:21
 1/3 Csicsky ***** válasza:

Gondolom, a feladat így szól: Egy alkánsav 1 grammja 0,54 gramm nátrium-hidroxiddal közömbösíthető.


Alkánsavak: hangyasav (HCOOH), ecetsav (CH₃COOH), propionsav (CH₃CH₂COOH), butánsav (CH₃CH₂CH₂COOH), pentánsav (CH₃CH₂CH₂CH₂COOH).


Az alkánsavak általános összegképlete: CnN₂nO₂ , ahol n = 1, 2, 3,...


1 mól NaOH a fenti karbonsavakból 1 mól-t közömbösít.


Számold ki a móltömegüket, majd az NaOH móltömegét is. Az NaOH móltömegét oszd el a karbonsav móltömegével. Ahol az eredmény 0,54 lesz, az a kérdéses karbonsav (0,54/1=0,54).


[link]

2017. márc. 5. 16:55
 2/3 Csicsky ***** válasza:

Javítok:


Az alkánsavak általános összegképlete: CnH₂nO₂, ahol n = 1, 2, 3,...

2017. márc. 5. 21:11
 3/3 Csicsky ***** válasza:

Az összegképlet segítségével is kiszámíthatod:


M(CnH₂nO₂) = (12,01*n + 2*1,01*n + 2*16*n) g/mol


M(NaOH) = 40 g/mol


40/(12,01*n + 2*1,01*n + 2*16*n) = 0,54


n = ?


Ez a megoldás a „legtisztább“, mert így egyenesen ki tudod számítani az "n" értékét.

2017. márc. 5. 21:24