Fizika leckében kérnék segítséget!
"Számítsd ki a hiányzó mennyiségeket a kapcsolási rajzon megadott minták alapján!" (Soros kapcsolás)
A rajzon: 2 ellenállás, 1 izzólámpa, 1 ampermérő, 1 kapcsoló és árramforrás található.
Adatok:
R1=45 ohm R2= 15 ohm R3=?
U=120V U1=? U2=? U3=?
I=0,3A
Válaszokat előre köszönöm!:) 14/F
2017. febr. 12. 10:42
1/1 anonim válasza:
U / (R1 + R2 + R3) = I
120 / (45 + 15 + R3) = 0,3 ]← *(45 + 15 + R3)
120 = 0,3 * (45 + 15 + R3)
120 = 13,5 + 4,5 + 0,3*R3 ]← -13,5-4,5
102 = 0,3*R3 ]← :0,3
340 = R3
Mivel a feszültség V-ban, az áramerősség A-ben volt megadva, R3 = 340 Ω
U1 = I * R1 = 0,3 * 45 = 13,5 V
U2 = I * R2 = 0,3 * 15 = 4,5 V
U3 = I * R3 = 0,3 * 340 = 102 V
E l l e n ő r z é s :
120 / (45 + 15 + 340) = 0,3
13,5 + 4,5 + 102 = 120