Egy gúla alaplapja téglalap, oldalélei egyenlők egymással és az egyik féle alapéllel. A másik féle alapélt változtatva, mikor lesz legnagyobb a gúla térfogata?2017. jan. 25. 19:13
1/2 bongolo válasza:
Egyik alapél és oldalél 'a', másik alapél 'b'.
A szabályos-háromszög oldal magassága a·√3/2
A gúla magassága m:
m² + (b/2)² = (a√3/2)²
4m² = 3a² - b²
Térfogata:
V = a·b·m/3
Ez ugyanakkor maximális, amikor b·m maximális (hisz a/3 konstans), az pedig ugyanakkor, amikor a négyzete is maximális, vagy akár amikor b²·4m² is maximális:
b²(3a² - b²)
A számtani és mértani közép közötti egyenlőtlenséget felhasználva felírhatjuk:
(b² + (3a²-b²)) / 2 ≥ √(b²(3a² - b²))
3a²/2 ≥ √(b²(3a² - b²))
A bal oldal konstans, tehát a jobb oldal akkor a legnagyobb, ha fennáll az egyenlőség, vagyis ha:
b² = (3a²-b²)
b = a·√3/2