Mikor lesz a legnagyobb a térfogat?

Egy gúla alaplapja téglalap, oldalélei egyenlők egymással és az egyik féle alapéllel. A másik féle alapélt változtatva, mikor lesz legnagyobb a gúla térfogata?

2017. jan. 25. 19:13
 1/2 bongolo ***** válasza:

Egyik alapél és oldalél 'a', másik alapél 'b'.

A szabályos-háromszög oldal magassága a·√3/2

A gúla magassága m:

m² + (b/2)² = (a√3/2)²

4m² = 3a² - b²

Térfogata:

V = a·b·m/3

Ez ugyanakkor maximális, amikor b·m maximális (hisz a/3 konstans), az pedig ugyanakkor, amikor a négyzete is maximális, vagy akár amikor b²·4m² is maximális:

b²(3a² - b²)


A számtani és mértani közép közötti egyenlőtlenséget felhasználva felírhatjuk:

(b² + (3a²-b²)) / 2 ≥ √(b²(3a² - b²))

3a²/2 ≥ √(b²(3a² - b²))

A bal oldal konstans, tehát a jobb oldal akkor a legnagyobb, ha fennáll az egyenlőség, vagyis ha:

b² = (3a²-b²)

b = a·√3/2

2017. jan. 26. 00:29
 2/2 anonim ***** válasza:
2017. jan. 26. 17:24