Hogyan kell megoldani komplex számos feladatot?


Nem voltam órán így nem értem hogyan kell megoldani az ilyen feladatot:

(1-i)^5



2017. jan. 22. 19:01
 1/5 anonim ***** válasza:
51%
Mivel (a-b)^5=a^5 - 5·a^4·b + 10·a^3·b^2 - 10·a^2·b^3 + 5·a·b^4 - b^5 ekkor a=1 és b=i behelyettesítésével adódik a következő: i^2=-1 i^3=-i i^4=1 és i^5=i azaz 1-5i-10+10i+5-i=-4+4i. Sz. Gy.
2017. jan. 22. 19:24
 2/5 A kérdező kommentje:
Az a baj hogy a válaszlehetőségek a: 0;2;-2 :/
2017. jan. 22. 19:32
 3/5 anonim ***** válasza:
30%
Gugli: komplex számok hatványozás
2017. jan. 22. 19:44
 4/5 anonim ***** válasza:
70%

Hát ez így leírva töménynek nézhet ki, de talán ez a fajta megoldás a legegyszerűbb, ha megérted:


--A komplex számoknak többféle alakját is használhatjuk, amik ugyanazt(!) jelentik. A sima alakját (a+bi), a trigonometrikus alakját (r(cosx+isinx)) és az exponenciális alakját (r*e^(ix)).

--a+b*i-nél valós rész: a, képzetes rész: b

--a + b*i = r*(cosx + i*sinx), ahol r = gyök(a^2 + b^2), ahol r*cosx = a (valós rész), r*sinx = b (képzetes rész) teljesül. (tehát az x-et radiánban adod meg, hogy ez teljesüljön, általában típusfeladatoknál egységkörön nevezetes szögeket kell felismerni).

--r*(cosx + i*sinx) = r*e^(i*x)

(keress rá arra, hogy Euler-formula)


És akkor a megoldás:

r = gyök(2) = 2^(1/2), x = -pi/4

(1-1*i) = gyök(2)*(cos(-pi/4) + i*sin(-pi/4)) = gyök(2)*e^(i*-pi/4)


(1-1*i)^5 = (gyök(2)*e^(i*-pi/4))^5 = 2^(5/2) * e^(5*i*-pi/4)= 2^(5/2) * (cos(-5/4*pi) + i*sin(-5/4*pi))


--a cos tagot megnézed egységkörön: -1/gyök(2) = -2^(-1/2)

--a sin tagot megnézed egységkörön: +1/gyök(2) = +2^(-1/2)

--az r tag 2^(5/2)


Tehát valós tag: r*cosx, képzetes tag: r*sinx

Azaz a megoldás:

a+b*i = r*cosx+r*sinx*i = -4 + 4*i


Ha nem hiszed, hogy így van:

[link]

2017. jan. 22. 20:27
 5/5 anonim ***** válasza:

Amit #1 ír, az is jó megoldás. Ott tudni kell, hogy i*i=-1, illetve hogy a binomiális tétellel akármilyen (a+b)^k-t le tudsz írni:

[link]


Csak az a gond vele, hogy nagyobb számoknál már nő az emberi hiba lehetősége. Pl. (1-i)^100-ont már biztos nem 5 perc lesz kiszámolni.

2017. jan. 22. 20:43