Mi a megoldása annak a feladatnak hogy:határozzuk meg, azt az abcd négyjegyű természetes számot, amelyre igaz a következő, Abcd+abc+ab+a=2017?


2017. jan. 16. 20:54
 1/2 anonim ***** válasza:
1817
2017. jan. 16. 21:31
 2/2 anonim ***** válasza:

Felírsz egy egyenletet

(1000a+100b+10c+d)+(100a+10b+c)+(10a+b)+(a)=2017

1111 a + 111 b + 11 c + d = 2017

Ugye tudjuk, hogy mindegyik betű egyjegyű pozitív egész szám vagy nulla.


Nulla nem lehet, mert akkor abcd nem lenne 4 jegyű, meg a többivel maúgysem jönne ki 2017.

Ha a=2, már 2017nél nagyobb lenne az összeg, ergo biztosan a=1


Az egyenlet most már

1111 + 111 b + 11 c + d = 2017

111 b + 11 c + d = 906


Megnézzük b lehetséges értékeit. Ha b 1-7ig lenne valami, akkor túl kicsi lenne az összeg, 9 esetében pedig már sok, tehát b=8.


Ezután az egyenlet:

888 + 11 c + d = 906

11 c + d = 18


Innen a fenti logika alapján c=1, abból pedig d=7.


Tehát a keresett szám 1817.

2017. jan. 16. 21:38