Matematika, egyenlet,ln, főiskola, egyetem,2017. jan. 16. 13:53
2/3 anonim válasza:
2x*lnx + x^2*(1/x) = 0
2x*lnx + x = 0
x*(2*lnx + 1) = 0
Egy szorzat akkor zérus, ha valamelyik tagja zérus, tehát:
x = 0
vagy
lnx = -1/2
Megoldod a másodikat, majd visszaellenőrzöd őket és kész.
3/3 anonim válasza:
Először is, x^2*(1/x)=x, tehát ez lesz az egyenlet:
2x*ln(x)+x=0, kiemelünk x-et:
x*(2*ln(x)+1)=0
A bal oldalon egy szorzat van, a jobb oldalon 0, így a szorzat értéke 0, az pedig csak akkor teljesül, ha valamelyik tényezője 0, tehát
vagy x=0, ez nem lehet az 1/x miatt
vagy 2*ln(x)+1=0, vagyis ln(x)=-1/2, a jobb oldalt átírjuk természetes alapú logaritmusra: -1/2=ln(e^(-1/2)), tehát
ln(x)=ln(e^(-1/2)), majd hivatkozunk a logaritmusfüggvény szigorú monotonitására, és csak a függvényen belüli részre koncentrálunk:
x=e^(-1/2)=1/√e a végeredmény.