Matematika, egyenlet,ln, főiskola, egyetem,

2017. jan. 16. 13:53
 1/3 anonim válasza:
Nem tudom
2017. jan. 16. 13:57
 2/3 anonim ***** válasza:

2x*lnx + x^2*(1/x) = 0

2x*lnx + x = 0

x*(2*lnx + 1) = 0


Egy szorzat akkor zérus, ha valamelyik tagja zérus, tehát:

x = 0

vagy

lnx = -1/2


Megoldod a másodikat, majd visszaellenőrzöd őket és kész.

2017. jan. 16. 14:07
 3/3 anonim ***** válasza:

Először is, x^2*(1/x)=x, tehát ez lesz az egyenlet:


2x*ln(x)+x=0, kiemelünk x-et:


x*(2*ln(x)+1)=0


A bal oldalon egy szorzat van, a jobb oldalon 0, így a szorzat értéke 0, az pedig csak akkor teljesül, ha valamelyik tényezője 0, tehát


vagy x=0, ez nem lehet az 1/x miatt

vagy 2*ln(x)+1=0, vagyis ln(x)=-1/2, a jobb oldalt átírjuk természetes alapú logaritmusra: -1/2=ln(e^(-1/2)), tehát


ln(x)=ln(e^(-1/2)), majd hivatkozunk a logaritmusfüggvény szigorú monotonitására, és csak a függvényen belüli részre koncentrálunk:


x=e^(-1/2)=1/√e a végeredmény.

2017. jan. 16. 14:12