Egy repülő 1000 m magasban száll el egyber felett v=1,6*C sebességgel(c=330 m/s, hangsebesség). Milyen messzire van az embertől a repülő, mikor az elöször meghallja a gép hangját?

2016. dec. 12. 18:49
 1/1 Minekvan ***** válasza:

A hangsebességnél gyorsabban közeledő repülőt ugyan látni, de hangja csak később érkezik a figyelőhöz. Mégpedig akkor, amikor a kúpszerűen terjedő lökéshullám képzeletbeli alkotója érinti a figyelőt.Ezt úgy képzelheted el, hogy minden pillanatban keletkező hangrobaj növekvő gömbalakban (persze ideális esetben) távolodik a géptől, illetve annak útvonalától, tehát a legkisebb a gép hajtóművénél van, amely hátramaradva nagyobb és nagyobb lesz.Az így folyamatosan nagyobbodó átmérőjű gömbhullámok kúpot alkotva nagyobbodnak a térben, melyben hővé alakulnak.Na mármost idealizálva a két sebesség vektorja merőleges egymásra. Ebből kiszámoljuk a kúp alkotója valamint a repülő Vr sebesség által bezárt szöget, ami tg(alfa)=Vh/Vr.

tg(alfa)=330/528=0,625, ebből alfa =32°.Azután már könnyen kiszámoljuk az alkotó L hosszát, ami egyben a gép és figyelő távolságot adja. sin32°=H/L, 0,5299=1000/L ebből az L=1887

Vagyis a hang észlelése pillanatában a repülő 1887m távol van az emberünktől.

2016. dec. 13. 18:52