Randall1301 kérdése:

Tudnátok segíteni ezekben a kérdésekben? Mert kedden dolgozatot írunk és nem értem, könyvel próbálkoztam és a fele nincs benne. Fizika 8-dik osztály, Több fogyasztó az áramkörben című lecke


1.Mit tudsz a sorosan kapcsolt fogyasztókon átfolyó áram erősségéről?

2.Mivel egyenlő a sorosan kapcsolt fogyasztók eredő ellenállása

3.Mivel egyenlő a sorosan kapcsolt fogyasztók kivezetésein mérhető feszültségek összege?

4.Mit tudsz a sorba kapcsolt,különböző ellenállású fogyasztók kivezetésein mérhető feszültségek nagyságáról?

5.Mit tudsz párhuzamosan kapcsolt fogyasztók kivezetésein mérhető feszültségek nagyságáról?

6.Mivel egyenlő a párhuzamosan kapcsolt fogyasztókon átfolyó áramok erősségének összege?

7.Hogyan számítható ki a párhuzamosan kapcsolt fogyasztók eredő ellenállása?

8.Mit tudsz a párhuzamosan kapcsolt fogyasztók eredő ellenállásáról?



#Fizika 8. osztály #Több fogyasztó az áramkörben
2016. dec. 10. 11:11
 1/8 dq ***** válasza:

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..


Így már mennek a kérdések?


Annyi még, hogy a fogyasztónak az ellenállása fix (más áramkörbe kapcsolod, akkor változik az átfolyó áram, és a ráesõ feszültség, de, az áramerõssége fix.. Rá is van írva, hogy 50 ohm)


Az áramforrásnak meg a feszültsége állandó, és a rákötött ellenállások függvénye hogy mekkora áramerõsséget ad le.



Tehát:

* R=U/I (U=R*I, I=U/R)

* az áramerõsség egy drótszálban végig ugyanakkora (1. Kérdés), és, elágazás esetén ugyanannyi folyik be, mint ki (vizes példa). (Az elágazás a párhuzamos kapcsolások esetén lép fel)

* a feszültség pont fordítottan viselkedik. Egy darab dróton szépen csökken ahogy áthaladsz a fogyasztókon, viszont, egy elágazásnál minden ágba (függetlenül az áramforrástól) ugyanannyi a feszültség (ennek így nincs értelme, a feszültség két pont között mérhetõ. Mindenesetre hogy ha az egyik mérõpontod fix, a másikat meg mozgatod ide-oda egy elágazó drótdarab ágain, akkor, ugyanakkora lesz a mért érték)


* két, sorba kötö pontra esõ eredõ ellenállás definíciója:

> R_(eredõ) = U/I

2016. dec. 10. 21:59
 2/8 dq ***** válasza:

"változik az átfolyó áram, és a ráesõ feszültség, de, az áramerõssége fix.. "


Ellenállása fix.


"egy elágazásnál minden ágba (függetlenül az áramforrástól) "


Áramiránytól függetlenül.

2016. dec. 10. 22:01
 3/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat,nagyjából megy de ugyanezek a kérdések lesznek mondta a tanár,de talán nem fogja elhinni ,hogy ezt majd a dolgozatba írom,mert akkor jobban elhinné ha "diák nyelven " lenen írva.De azért köszönöm.
2016. dec. 11. 10:42
 4/8 dq ***** válasza:

Tehát mik a válaszaid?

Leírhatod õket ide (akár csak nagyon röviden, 1-2 szóban), és megnézzük hogy jó-e, mit szólsz?

2016. dec. 11. 10:52
 5/8 A kérdező kommentje:
Én ennél a leckénél hiányoztam,Úgy hogy nem nagyon értem.Ezért fordultam ide és várom a segítséget!
2016. dec. 11. 19:31
 6/8 dq ***** válasza:

Hát éppen ez az. Ezek a kérdések nem dolgozat kérdések, hanem ellenõrzõ kérdések. Ha tudod hogy mi az, hogy áramerõsség (vagy, legalábbis van róla valami szemléleted), akkor ezek a kérdések nem szabad hogy gondot okozzanak. Ezért is linkeltem inkább a mesét arról, hogy mirõl van szó...


- - - - - - - -


1) minden fogyasztón ugyanakkora

2) az ellenállások összegével

3) az egész lánc két vége között mérhetõ feszültséggel

4) a feszültségek nagyságai egyenesen arányosak az ellenállásukkal


5) minden fogyasztón ugyanakkora

6) az eredõ áramerõsséggel, vagyis, az elágazás elõtti szakaszon és az elágazás utáni szakaszon mért áramerõsségekkel

7) reciprokos törvény: 1/R_eredõ = 1/R1 + 1/R2 + ... + 1/Rn

(ez egyébként az 5-6 válaszokból adódik, ha érdekel. Ha felszorzod az egészet U-val, akkor éppen a 6-os állítást kapod...)

8) Az eredõ kisebb mindegyiknél.


Az 1, 2, 3, 5, 6 mennie kell pusztán abból, hogy tudod hogy mirõl van szó. A 7 nehezebb, a 4,8 -nál meg csak találgatok hogy mi lehet az, amit tanultatok róla :S

2016. dec. 11. 20:09
 7/8 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm,na így már világos az egész.
2016. dec. 11. 20:12
 8/8 A kérdező kommentje:
Pedig dolgozat kérdések lesznek.
2016. dec. 11. 20:14