Kürülbelül hány szelvényt vesz a magyar lakosság 5 ös hatos illetve skandináv lottóban?


Matekórán számolgattuk, hogy mennyire kicsi az esélye, hogy megnyerjük az 5ös lottót.

Viszont a kérdés most az, hogy hány szelvényt vesz a magyar lakosság?

(Pontosan nem értem de valahogy ki lehet számolni a 4es 3as 2es stb találalatok alapján.)

Előre is köszi a segítséget.



2016. dec. 5. 18:49
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

► ÖTÖSLOTTÓ


① Igencsak hozzávetőleges a számolás.

• Egyrészt azért, mert ha egy nyerőosztályban nincs találat, akkor abban a nyerőosztályban a nyereményalap halmozódik. Például az ötöslottón évente csak néhány telitalálat van. (2016-ban 48 húzásból 7 alkalommal volt öttalálatos szelvény.)

• Másrészt azért, mert a Szerencsejáték Zrt. hivatalos honlapján két különböző helyen kétféle megosztás szerepel a nyerőosztályok között:

- az ötöslottó játékleírásban (viszonylag alul) 30%, 17%, 18%, 35% az 5-, 4-, 3-, 2 találatos tippek között.

[link]

- az ötöslottó játék részvételi szabályzatában [11. § (4), a 13. oldalon] 34%, 15%, 16%, 35% szerepel.

[link]

A minta-számolást a részvételi szabályzat szerinti megosztással számolom. (Ha már szerencsejáték, azt is lehessen tippelni, hogy melyik a helyes leírás. Bocs’!)


② A részvételi szabályzat már említett 11. §-ában ez is szerepel:

„(1) A Részvételi Szabályzatban szereplő bármely módon beküldött Ötöslottó játékok nyereményalapja közös. Az adott sorsolásra részvételi jogosultságot szerzett alapjátékok alapdíjának összege minősül nyereményalapnak.

(2) A nyereményalap 47%-a a bruttó (SZJA-t is tartalmazó) nyereményekre fordítandó összeg, mely a nyerőosztályok nyereményeire kerül szétosztásra.”


③ Az – szerencsére – a Szerencsejáték Zrt. minden ismertetőjében egységes, hogy az a lapjáték ára 250 Ft. (Azaz, egy tipposzlop, egy sorsolásra – ami hetente van - szóló ára.)


④ A legutóbbi, azaz 48. heti húzás eredménye:

5 találatos nem volt.

4 találatos 13 db volt, egyenkénti nyereményük 3 732 370 Ft.

3 találatos 2 230 db volt, egyenkénti nyereményük 23 210 Ft.

2 találatos 72 263 db volt, egyenkénti nyereményük 1 565 Ft.


⑤ S z á m o l g a t á s :

Az ① és ② alapján

- 5 találatosoknak 0,47 * 0,34 = 0,1598 → összesen a játékra befizetett összeg 19,98%-át fizetik. (Mivel nem volt, így a halmozódás ismeretlen mértéke nem lenne érdekes. De nincs is halmozódás, mert a 47. héten volt öttalálatos.)

- 4 találatosoknak 0,47 * 0,15 = 0,0705 → összesen a játékra befizetett összeg 7,05%-át fizetik.

- 3 találatosoknak 0,47 * 0,16 = 0,0752 → összesen a játékra befizetett összeg 7,52%-át fizetik.

- 2 találatosoknak 0,47 * 0,35 = 0,1645 → összesen a játékra befizetett összeg 16,45%-át fizetik.


A ③ és ④ alapján:

- 13 db 4 találatos volt, egyenként 3 732 370 Ft-ot kaptak; összesen 48 520 810 Ft-ot kaptak.

Ez mennyinek a 7,05%-a?

(100 / 7,05) * 48 520 810 = 688 238 440 Ft.

- 2 230 db 3 találatos volt, egyenként 23 210 Ft-ot kaptak; összesen 51 758 300 Ft-ot kaptak.

Ez mennyinek a 7,52%-a?

(100 / 7,52) * 51 758 300 = 688 275 266 Ft.

- 72 263 db 2 találatos volt, egyenként 1565 Ft-ot kaptak; összesen 113 091 595 Ft-ot kaptak.

Ez mennyinek a 16,45%-a?

(100 / 16,45) * 113 091 595 = 687 486 900 Ft.

Tehát úgy 687 486 900 Ft és 688 275 266 Ft között lehetett a befizetés.

Egy alapjáték 250 Ft;

- 687 486 900 : 250 = 2 749 948

- 688 275 266 : 250 = 2 753 101


V á l a s z :

A 48. játékhéten kb. 2 749 943 ÷ 2 753 101 alaptippel játszottak.



► HATOSLOTTÓ

► SKANDINÁV LOTTÓ


A játékszabályzataik; bennük a játék ára (az alapjáték ezeknél is 250 Ft), a nyereményalap és felosztása itt található meg:

[link]


A hatoslottó nyereményei itt találhatók meg:

[link] ; a „Korábbi sorsolások >”-ra kell kattintani.


A hatoslottó nyereményei itt találhatók meg:

[link] ; a „Korábbi sorsolások >”-ra kell kattintani.

2016. dec. 6. 16:10
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen!

Kellemes ünnepeket

Ment a zöld kéz

2016. dec. 29. 12:34
 3/3 anonim válasza:
Én már egyet sem, mert nem hiszek benne. Megvan a magam teóriája miért. Néha kaparóst viszont szoktam, azzal talán van esély pár ezer forintra.
okt. 13. 09:43