150 g tömegű,10 tömegszázalékos foszforsavat mekkora anyagmennyiségű foszforsav közömbösít? A) 4,59 molt B) 0,306 molt C) 0,459 molt D) 0,153 molt


2016. dec. 2. 18:15
 1/6 A kérdező kommentje:
Kérlek magyarázzátok is el, mert nem csak le szeretném másolni, hanem meg is érteni
2016. dec. 2. 18:26
 2/6 Silber ***** válasza:
Önmagával közömbösíteni valamit kissé nehézkes.
2016. dec. 2. 18:28
 3/6 A kérdező kommentje:
Véletlenül elírtam. Mennyi nátrium-hidroxid közömbösíti
2016. dec. 2. 18:45
 4/6 Silber ***** válasza:

C.


H3PO4 + 3 NaOH -> Na3PO4 + 3 H2O


Először meg kell tudni, mennyi a tiszta sav tömege.


%(m/m)=m(H3PO4)/m(H3PO4 oldat)*100

Átrendezve:

m(H3PO4)=%(m/m)*m(H3PO4 oldat)/100


Mivel reakció történik, az arányszámításhoz anyagmennyiségekre van szükségünk. A fentebbi adatokból kijön a sav anyagmennyisége:

n(H3PO4)=m(H3PO4)/M(H3PO4)


A reakcióegyenlet alapján a nátrium-hidroxid anyagmennyisége háromszorosa a savénak, tehát:

n(NaOH)=3*n(H3PO4)


Egy képletbe zsúfolva a fentebbieket:

n(NaOH)=3*%(m/m)*m(H3PO4 oldat)/(100*M(H3PO4))


Ereedményül pedig a következőt kapjuk: n(NaOH)=0,459 mol.

2016. dec. 2. 19:06
 5/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2016. dec. 2. 19:13
 6/6 A kérdező kommentje:

Esetleg ezt is eltudnád magyarázni?

20 Celsius fokon a kálium-jodid oldhatósága: 144g/100 g víz. Telített oldatot szeretnénk készíteni az 50 g 20 tömegszázalékos kálium-jodid oldatból. Számítsuk ki, hogy minimálisan mekkora tömegű szilárd kálium-jodidot adjunk a 20 tömegszázalékos oldathoz még, hogy 20 Celsius fokon telített oldatot kapjunk!

2016. dec. 2. 19:29