Egyetemi fizika zh-hoz keresek segítséget!?

elküldenék pár feladatot (megvan hozzá a megoldás) , ezek órai feladatok voltak, csak levezetési problémáim vannak, ha tudsz segíteni írj üzenetet, köszönöm

2016. dec. 2. 18:11
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Ha ide kiírod, segítek. Ismétlem, ide.
2016. dec. 2. 19:07
 2/11 A kérdező kommentje:

Sajnos nem csak egy feladat van ahol vannak kérdő jeleka (privát üzenet több feladat esetén egyszerűbb mivel akkor tudnék doc fájlt küldeni) no de ennél a feladatnál viszont kb az 1/3-ig jutottam:

7/6: Az 1000 m magasan lebegő léggömbből 80 kg tömegű bombát ejtenek le. A bomba 600 m esés után két darabra robban szét. Az egyik 30 kg tömegű darab a robbanás pillanatában vízszintes irányú, 200 m/s sebességet kap. Hol ér talajt a másik rész? (382,56m)

A zárójelben a megoldás található, szóval mint mondtam nem a gyors levezetés a fontos hanem egy kis magyarázás hogy tisztuljon a kép :) köszönöm :)

2016. dec. 2. 19:18
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Az 1000 m magasan lebegő léggömbből 80 kg tömegű bombát ejtenek le. A bomba 600 m esés után két darabra robban szét. Az egyik 30 kg tömegű darab a robbanás pillanatában vízszintes irányú, 200 m/s sebességet kap. Hol ér talajt a másik rész? (382,56m)

------------------------------------

Elég egyszerű a feladat, mindig lehet asszociálni valamilyen összefüggésre. Jelen esetben az impulzus megmaradás a kulcsa az egésznek.

A robbanás előtt az impulzus megmaradás p=m*v (ahol v=0), a robbanás után p'=m1*v1 + (m-m1)*v2

Az elnevezések ebben az esetben: m1=30kg, v1=200m/s

Mivel p=0 és p'=p, ezért:

0 = m1*v1 + (m-m1)*v2

-m1*v1 = (m-m1)*v2

-m1*v1/(m-m1) = v2

v2 = -120 m/s

Oké, megvan az 50kg tömegű darabnak a vízszintes irányú sebessége, már csak az kell, hogy mennyi ideig esik:

A bomba H=1000 méter magasról t=gyök(2H/g) idő alatt esik le, míg h=600 méter eséshez t1=gyök(2h/g) idő szükséges. Vagyis ha a kettőt kivonjuk egymásból, megkapjuk, hogy a robbanás után még mennyi ideig esik:

t2 = t - t1 = gyök(2*1000/10) - gyök(2*600/10) = 3.19 sec

Megj.: itt g=10 m/s^2 értékkel számoltam.


Így megvan a sebesség és az idő, innentől pofonegyszerű, s=v*t képlet:

s = 120*3.19 = 382.8 m


Ha valami nem érthető, szólj!

2016. dec. 2. 19:39
 4/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a gyors választ sajnos az ideő már nem jött ki sehogy és onnantól elvesztem, de így teljesen érhtő köszi :)
2016. dec. 2. 19:51
 5/11 anonim ***** válasza:
Többi? :D
2016. dec. 2. 20:17
 6/11 A kérdező kommentje:

ja, küldhetem őket :D

8/4 Nagy magasságban kezdősebesség nélkül elejtenek egy 0,4 kg tömegű, gömb alakú testet. A zuhanó test mozgását a sebesség négyzetével arányos közegellenállási erő fékezi. Esetünkben a közegellenállási erő nagysága 1 m/s sebességnél 0,008 N. Az elejtett test mozgását vizsgálva megállapítható, hogy 20,7 méter zuhanás után sebessége 16,8 m/s. Mekkora a testre ható közegellenállási erő abban a pillanatban, amikor sebessége 16,8 m/s? Mekkora a test gyorsulása abban a pillanatban, amikor sebessége 16,8 m/s? Mekkora munkát végez a közegellenállási erő a vizsgált 20,7 méteres szakaszon? Mekkora sebességet érne el a test 20,7 m zuhanás után, ha a közegellenállástól eltekinthetnénk? (26,352 J, 20,35 m/s)

9/8 A vízszintestől mérve 60°-os szögben, a függőleges falhoz támasztott 5 m hosszú, 4kg tömegű létrán egy 54 kg tömegű ember mászik felfelé. Egy 60 kg-os ember utána indul. Amikor az első 1 m-rel túljutott a létra felén, a létra megcsúszik. Milyen távol van egymástól a két ember, ha a tapadási együttható a létra és a fal között 0,1, a talajon 0,3 ? (1,6 m)

köszönöm a segítséged, egyenlőre ennyi van még de ha találok még küldhetem őket :)

2016. dec. 2. 22:26
 7/11 anonim ***** válasza:

Szia!


Megkérdezhetem, hogy melyik egyetem és melyik szak?

2016. dec. 3. 09:13
 8/11 anonim ***** válasza:

"

v0=0 m/s

m=0,4Kg

Fs=1/2C*A*ro*v^2 A közegellenállás által kifejtett erő

Jelölje K=1/2C*A*ro-t

Fs=K*v^2


Ha v=1m/s és tudjuk, hogy ekkor 8*10^-3N erő hat rá, akkor:

8*10^-3=K*1

K=8*10^-3


"Mekkora a testre ható közegellenállási erő abban a pillanatban, amikor sebessége 16,8 m/s?"

Fs=K*v^2

Fs=8*10^-3*(16,8)^2=2,25792N


"Mekkora a test gyorsulása abban a pillanatban, amikor sebessége 16,8 m/s?"

F=m*a

m*g-2,25792=m*a

4-2,25792=0,4*a

a=4,3552m/s^2


"mekkora munkát végez a közegellenállási erő a vizsgált 20,7 méteres szakaszon?"

Eh=m*g*h

Eh=0,4*10*20,7

Eh=82,8J

A keresett munka a fenti helyzeti energia, mínusz az adott pontbéli kinetikus energia.

Ekin=1/2m*v^2

Ekin=0,5*0,4*16,8^2

Ekin=56,448J


Es=82.8-56.448

Es=26,352J


"M Mekkora sebességet érne el a test 20,7 m zuhanás után, ha a közegellenállástól eltekinthetnénk? (26,352 J, 20,35 m/s)"


Eh=m*g*h

Eh=0,4*10*20,7

Eh=82,8J


Eh=Ekin

82,8J=0,5*m*v^2

165,6=0,4*v^2

v^2=414

v=20,32m/s

2016. dec. 3. 09:43
 9/11 A kérdező kommentje:

PE vegyész


A megoldást meg köszönöm szépen :)

2016. dec. 4. 09:08
 10/11 anonim ***** válasza:
Egy helyen tuti elszámoltam, de a megoldás menete ez.
2016. dec. 4. 09:27
1 2