Valaki "T U D J A" hogy Milyennek láttatja és milyennek látjuk Toldi alakját az első énekben?
Szia !
Arany János külső és belső tulajdonságainak leírásával, nagyon jól jellemzi, mutatja be a főhőst, Toldi Miklóst.
Azért nem értem a kérdést, mert ha a költő jó költő, márpedig Arany az, akkor úgy láttatja az elbeszélő költemény szereplőit, így Miklóst is, ahogyan azt velünk, olvasókkal is láttatni akarja.
Tehát szegény, egyszerű parasztfiúként ábrázolja őt, aki "béresekkel gyűjt, kaszál egy sorban", de azt is elmondja róla, hogy ennek ellenére gazdag, földbirtokos család sarja, akinek bátyja, a "rókalelkű" György a királyi asztalnál ebédel minden nap.
Az alapkonfliktus már az első énekben kiderül Miklóssal kapcsolatban, és az is, hogy mik a vágyai, álmai, amelyeket szeretne megvalósítani.
Megtudjuk a főhősről, hogy hatalmas fizikai erővel rendelkezik, , szálfa termetű fiatalember, akit az isten is katonának, vitéznek, harcolni teremtett.
Népmesei alakként áll előttünk, a legkisebb fiú, aki nem ura a körülményeinek, nem tehet akarata szerint, mert bátyja dönt a sorsa felől, szolgasorban tartja.
Megismerjük visszafojtott érzelmeit, azokban a percekben, amikor megpillantja a nyalka vitézeket, s el kell viselnie, hogy parasztnak szólítják.
De "ember ez magáért", ahogyan a nádor is elismeri emberfeletti erejét, kiállását.
Látjuk az elfojtott dühöt, amit bátyja iránt érez, és az elvágyódást a paraszti létből a harcmezőre, a csatákba.
Érzi, tudja, neki az az útja, életcélja.
Hiszen édesapja is híres katona volt, ő is a nyomdokaiba szeretne lépni, a lovagkirály seregében a hazáért akar harcolni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!