Valaki elmagyarázná érthetően?


Oszthatósági feladat megoldási menetére lennék kíváncsi vagy hogy is fogalmazzak.

"Milyen szám írható fel az x és az y helyébe?

60!63x5y0

45!92x78y

Hogy tudom ezeket megcsinálni?



2016. nov. 25. 21:32
 1/2 anonim ***** válasza:

Figyelj! A feladatokat FÉLIG írtad le!

Az is ott van, hogy "ahhoz, hogy osztható legyen ...-(8-cal)(3-mal)(5-tel)(vagy ilyesmi)"

Ha ezt pótolod, segítünk!

2016. nov. 25. 21:49
 2/2 anonim ***** válasza:

1. Fel kell ismerned az oszthatóságot.

60-al milyen számok oszthatók?

60=2^2*3*5, ezért azok a számok oszthatók 60-al, amik 2^2-el (azaz 4-el), 3-al és 5-el is oszthatók.

Ezután x és y helyére kell keresni a számot.

5-el oszthatóság: az utolsó számjegy 0, így bármit írnánk x és y helyére, biztos hogy osztható lenne 5-el, tehát ez nem segített semmit

4-el oszthatóság: milyen számok oszthatók néggyel? amiknek az utolsó két számjegye osztható néggyel, így y 0, 2, 4, 6 vagy 8 lehet

3-al oszthatóság: a szám számjegyeinek összege osztható hárommal

Végig kell nézni y lehetséges értékeit és az alapján meghatározni x-et.

Ha y=0, akkor 6+3+x+5+0+0 = 14+x, ez akkor osztható 3-al, ha x 1, 4 vagy 7

Ezután sorba kell venni y=2, y=4, y=6 és y=8 eseteket, így megkapod minden lehetséges számot.

2016. nov. 25. 21:51