Zuzu0717 kérdése:

Valaki segítene a matekháziban?

Egy kétjegyű szám egyik jegye kettővel kisebb,mint a másik Ha a jegyeit felcseréljük,a kétszeresénél 6-tal kisebb számot kapunk.Melyik az eredeti kétjegyű szám?

2016. nov. 7. 14:14
 1/6 anonim ***** válasza:
72%
A caps lock és a rossz kategória miatt nem.
2016. nov. 7. 14:19
 2/6 anonim ***** válasza:
24
2016. nov. 7. 14:52
 3/6 anonim ***** válasza:

4 db számot tudsz variálni.

1 perc alatt rájöttem a megoldásra.

Gondolkozzál csak te is.

2016. nov. 7. 14:52
 4/6 anonim ***** válasza:

Feltehetjük, hogy az 1. számjegy a kisebb, mert ha felcseréljük, majdnem 2* akkora számot kapunk:

[a][a+2] ==> [a+2][a]

2*(10*a+a+2)-6 = 10*(a+2)+a

Remélem innen már megy. :D

Vagy próbálkozol: 13, 24, ...?

Vagy észreveszed, hogy a cserével mindig 18-cal nagyobb számot kapsz (+20-2), tehát: 2*x-6 = x+18

2016. nov. 7. 15:15
 5/6 anonim ***** válasza:

A szóba jöhető számok: 13, 24, 35, 46, 57, 68, 79, 97, 86, 75, 64, 53, 42, 31, 20


Ezeket ha végignézed, biztos, hogy minden megoldást megtalálsz.


A számok köre szűkíthető; mivel egy szám kétszerese -6 biztosan báros, ezért a páratlanok kiesnek, marad:


24, 46, 68, 86, 64, 42, 20, a 20 is lejön, mivel annak a fordítottja 02 nem kétjegyű.


6 számot nem tart túl sokáig végignézni.

2016. nov. 7. 15:22
 6/6 anonim ***** válasza:
Utolsó, a nagy számok is kiesnek, mert a fordítottjának a kétszerese semmiképpen sem lesz az eredeti -6
2016. nov. 7. 16:27