Seres T ibor kérdése:

Az A, B, C és D különböző prímszámok. Az alábbi ábrán bármely három, egy egyenesben fekvő négyzetben lévő számok összege egyenlő. Mekkora ennek az összegnek a legkisebb lehetséges értéke?

[link]

2016. nov. 1. 15:41
 1/3 anonim ***** válasza:
47%

a legkisebb két prímszám és 17, nem olyan nehéz ez...

17+2+3=22

2016. nov. 1. 16:45
 2/3 anonim ***** válasza:
0%
rohadjál meg
2016. nov. 1. 16:46
 3/3 anonim ***** válasza:

Írjunk fel két-két sort egyenletbe:


17+A+B=11+A+C -> 6+B=C


17+A+B=13+B+D -> 4+A=D


Tehát C helyére írhatunk B+6-ot, D helyére A+4-et. Ha összeadod soronként-oszloponként, mindig 10+A+B-t kapsz.


Mivel A és B egy sorban vannak, ezért ezek függetlenek egymástól, tehát nem fejezhetőek ki egymásból.


Már csak az a kérdés, hogy milyen A;B prímre fog felállni az egyenlőség. Kis próbálgatás után A=3 és B=5 jön ki. Innen már be tudod fejezni.


Ha pedig A;B;C;D a megadottaktól is különböző, akkor még próbálgatni kell egy keveset,

2016. nov. 1. 16:47