Valaki le tudná írni ehhez a feladathoz, hogy mi a megoldás?

Hat vándor egy anyókánál szállt meg,aki pogávsát sütött nekik a másnapi útra. Kora hajnalban felkelt Andor, és magához vette a pogácsák egy hatodát. Nem látták Andor távozását,ezért Benő és Ciporján a maradék pogácsák két hatod részét vitték el.Végül Donát és két társa is felébredt,ők is azt hitték,hogy a többiek még alszanak,így a maradék pogácsák egy-egy hatodát rakták a tarisznyájukba.Hány pogácsa volt összesen,ha Andor nyolccal többet rakott el,mint Donát?

2016. okt. 30. 14:42
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Andor elvett: x/6, így maradt: 5x/6

Benő és Ciporján elvettek 5x/18, így maradt: 10x/18

Donát + 2 ember elvett: 5x/18, maradt 5x/18


Továbbá tudjuk, hogy:

x/6 - 8 = (5/3)x/18

3x - 144 = 5x/3

9x - 432 = 5x

4x = 432

x = 108

Vagyis 108 pogácsa volt összesen.

2016. okt. 30. 15:18
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, de vannak benne dolgok, amiket nem értek. "Benő és Ciporján elvettek 5x/18, így maradt: 10x/18" honnan jött az 5x/18? "x/6 - 8 = (5/3)x/18 " ezt úgy kell értelmeznem hogy (5/3)x:18, miért kell 18-cal osztani?
2016. okt. 30. 16:30
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

első kérdésedre:

Ugye Andor elvett valamennyit, maradt 5x/6, és ebből vontam ki azt a mennyiséget, amennyit B és C elvett, így néz ki a művelet:

5x/6 - 5x/18 = 15x/18 - 5x/18 = 10x/18


Másik kérdésedre a válasz:

x/6 - 8 = (5/3)x/18

Ez az egyenlet a feladatból jön, miszerint Andor 8-cal többet rakott el, mint Donát. Ugye Andor x/6-ot rakott el, Donát pedig (5/3)x/18-at, mivel a feladatban adott, hogy Donát és két ember rakott el 5x/18-at, tehát Donát ennek csak a harmadát, ami (5/3)x/18


Így érthető?

2016. okt. 30. 18:54
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Ja bocsi, az első kérdésedre korrigálnám a válaszom:

Ugye Andor elvett x/6-ot, maradt 5x/6. Ennek a 2/6 részét vagyis 1/3-át vették el közösen B és C, tehát az 5x/6-nak vesszük az 1/3-át, ami 5x/18

2016. okt. 30. 18:57
 5/5 A kérdező kommentje:
Uuuu nagyon köszönöm, így már értem! Megy a zöld kéz:)
2016. nov. 1. 12:49