8. osztályos matek házit nem értjük, pls?


% számítás a könyvben nincs magyarázat, a gyerek nem érti, én sem. 3 feladat van ehhez hasonló:


Két szám összege 2490. Az egyik szám 13%-a egyenlő a másik szám 17%-ával. Melyik ez a két szám?


Kérlek segítsen valaki!!! Holnap ebből doga!!!!



2016. okt. 25. 18:36
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Ez egy kétismeretlenes egyenlet.


x+y = 2490

0.13*x = 0.17*y (amiből 13x = 17y, ne cifrázzuk)

2016. okt. 25. 18:46
 2/13 anonim ***** válasza:
32%
Ezzel csak annyi a baj, hogy kétismeretlenes egyenletrendszert 8.-ban még nem tanítanak.
2016. okt. 25. 19:05
 3/13 anonim ***** válasza:
75%

Dehogynem.

Szerintem összekevered a másodfokúval, az a középiskolai tananyag.

2016. okt. 25. 19:07
 4/13 anonim ***** válasza:

Nem mindenhol tanítják, de nyilván, ahol ez a házi ott igen. Felírod a két egyenletet, egyik ismeretlennt kifejezed a másikkal, behelyettesíted a másik egyenletbe és kész a megoldás.

x+y=2490--x=2490-y

0,13x=0,17y--0,13(2490-y)=0,17y


323,7-0,13y=0,17y

323,7=0,3y

1079=y

x=2490-Y

X=1411


Kész

2016. okt. 25. 19:25
 5/13 A kérdező kommentje:

Szöveges egyenlet, egyismeretlenesbe kell felírni, és megoldani is. És 8-os anyag, sajna.

Már leírtuk azt, hogy:


x 0,13 = (2490-x) 0,17 x


Nem tudom ez jó-e, de még nem sikerült levezetni.

2016. okt. 25. 19:32
 6/13 anonim ***** válasza:

Ez alapból kétismeretlenes, és természetesen minden kétismeretlenest úgy kell megoldani, hogy behelyettesítéssel felírjuk egyismeretlenesnek.

Az első válaszban már leírtam a két egyenletet, most itt a behelyettesítés is:


x + 17/13 x = 2490


Innen már tényleg nem nehéz, főleg figyelembe véve #4 válaszát is (aki ragaszkodik a tizedes törtes alakhoz).

2016. okt. 25. 20:00
 7/13 anonim ***** válasza:
100%
Tízes számrendszerben, nekem könnyebb tizedes törttel számolni. Végeredmény szempontjából mindegy.
2016. okt. 25. 21:11
 8/13 anonim ***** válasza:
48%

Nem, nem keverem... Effektíve, mint kétismeretlenes egyenletrendszert, csak középiskolában tanítják (meg nem is nagyon merik, sokaknak még az 1 ismeretlen is sok).


Egyébként meg kösz a lepontozást...

2016. okt. 25. 21:14
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

Talintullinak javaslom, hogy nézzen utána a dolgoknak, vagy pedig maradjon csendben...


A 8. osztályos megközelítés:


Egyik számot eljelölöm x-szel, ekkor a másik számom 2490-x lesz.

Százalékot ugyebár úgy számolunk, hogy a százalékláb századrészével szorzunk.

x*0,13=(2490-x)*0,17


A zárójelek bontása és az egyenlet megoldása innen már menni fog, remélem.

2016. okt. 26. 09:20
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

#8: Nem én pontoztalak le.


#9: Lehet, hogy rosszul emlékeztem.

Egyébként itt csak nem írtad oda, hogy "y", hanem egyből behelyettesítetted.

2016. okt. 26. 10:59
1 2