MFeri07 kérdése:

1. feladat: Egy 1-es pH-ju és 2-es pH-ju HCl oldatot összekevernek azonos térfogatban. Mennyi lesz a végső oldat pH-ja? 2. feladat: 1mol/cm3 koncentrációju tejsav oldatunk van. (Ks= 1,4*10-4-en) Alfa=? pH=?

Valaki segítene ezeknek a feladatok megoldásában? Köszi előre is!

2016. okt. 19. 18:23
 1/4 Arp Du ***** válasza:

pH=-log[H+]=1 (10-es alapú logaritmus, [H+]:H+ ion koncentrációja)

log[H+]=-1

[H+]=10^-1= 0,1 mol/dm3


pH=2

log[H+]=-2

[H+]=10^-2= 0,01 mol/dm3


ha pl. mindkettőből 1-1 dm3-t kevernek össze, az egyikben 0,1mol H+ van, másikban 0,01mol:

[H+]=(0,1 mol+0,01 mol)/ 2 dm3= 0,055 mol/dm3

pH=-log[0,055]=1,26

várható volt, hogy 1 és 2 közötti a keverék pH-ja

2016. okt. 20. 21:59
 2/4 Arp Du ***** válasza:

2. mi az az alfa?

1 mol/cm3= 1000 mol/dm3

(egyértékű) tejsav disszociáció vízben: HA -> A- + H+

egyensúlyi koncentrációk: [HA]=1000-x , [A-]=[H+]=x

sav disszoc.állandó: Ks=[A-]*[H+]/[HA]

1,4*10^-4=x*x/(1000-x)

1,4*10^-4 *(1000-x) =x*x

0,14 -1,4(10^-4)*x =x^2

x^2 + 0,00014*x -0,14=0

x= másodfokú egyenlet megoldása

pH=-log[x]

2016. okt. 20. 22:45
 3/4 Arp Du ***** válasza:

pH<1 jött ki, nem stimmel vmi, esetleg a számolásom

de sztem 1 mol/dm3 volt a feladatban? akkor ez lesz az egyenlet:

1,4*10^-4 = x^2/(1-x)

2016. okt. 20. 23:21
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi szépen!
2016. okt. 21. 10:13