Porkeverék m és n% meghatározása adott iontartalom alapján?


Nátrium-kloridot és nátrium-bromidot tartalmazó keverék nátriumtartalma 24,44 w%. Számítsd ki a keverék anyagmennyiség- és tömegszázalékos összetételét!


Egyszerűen nem jön ki sehogy az eredmény; kb. egy órája mindenféle megoldási úton próbáltam kiszámolni.. nem jön ki.


Még olyan lépéssel is elindultam ami kicsit összetettebb:

100g porkeveréket vettem

w(Na) = 24,44%


NaCl x --------> (23/58,5)x

NaBr 24,44-x---> (24,44-x)*(23/103)


100*0,2444 = (23/58,5)x + (24,44-x)*(23/103)

...

18,98 = 0,17x

x = 111,65g jön ki ami semmiképp sem lehetséges.. :(


Hol lehet a hiba a felírásba? Vagy kérem ha valaki tud bármi más megoldást segítsen.



2016. okt. 16. 18:01
 1/6 anonim ***** válasza:

A megkezdett logika szerint:


x mol legyen a NaCl

y mol legyen a NaBr


M(Na)= 23 g/mol

M(Cl)= 35.5 g/mol

M(Br)= 80 g/mol


Van két ismeretlen, tehát a megoldáshoz kell legalább kettő egyenlet.


x*m(NaCl) + y*m(NaBr) = 100 g


x*(23+35,5) + y *(23+80) = 100

58,5x+103y=100


100-24,4= 75,6 g az anyag Na nélkül, tehát ebben már csak Klór és Bróm van:


x*35,5+y*80=75,6


A két egyenlet:

58,5x+103y=100

35,5x+80y=75,6


A matematikai levezetéstől eltekintek.


x=0,2083

y=0,8526

2016. okt. 16. 19:10
 2/6 Silber ***** válasza:

A trükk az, hogy az egyes vegyületeket úgy kell kezelni, mintha oldatok lennének.

x*m(Na,NaCl)/M(NaCl)+(1-x)*m(Na,NaBr)/M(NaBr)=w, ahol:


x - az NaCl tömegszázaléka a porkeverékben

m(Na,NaCl) - az Na tömege 1 mol NaCl-ben

M(NaCl) - az NaCl moláris tömege

m(Na,NaBr) - az Na tömege 1 mol NaBr-ben

M(NaBr) - az NaBr moláris tömege

w - a keverék Na-tömegszázaléka


Kirendezed "x"-re, onnantól kezdve csuklómunka.

2016. okt. 16. 19:14
 3/6 Silber ***** válasza:
#1 levezetése hibás, egy két anyagból álló keverékek mólarányának összege nem adhat ki 100%-nál nagyobb értéket (jelen esetben 105%-ot).
2016. okt. 16. 19:25
 4/6 anonim ***** válasza:

Kedves Silber !


Tőled teljesen szokatlan módon, felületesen olvastad el a megoldásomat.


x és y a 100 g anyagban lévő NaCl és NaBr mólszámai


a mól% : 19,63% NaCl és 80,36% NaBr

2016. okt. 16. 19:31
 5/6 Silber ***** válasza:
Jogos. Nem kéne heti 70+ órát dolgoznom.
2016. okt. 16. 19:36
 6/6 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm mindkettőtök válaszát!!! :)

Végre kijött thanks :DD

2016. okt. 16. 19:47