Sziasztok!


Problémám adódott az alábbi feladat megoldásával, kérlek segítsetek. :(


Egy iskolában minden karácsonykor ajándék dobozokat gyűjtenek a tanulók a rászoruló gyerekeknek. Osztályonként 12, 11, 10, 9, 8 dobozt hoztak általában a tanulók.Tavaly készítettek is egy diagramot. Hány osztály van az iskolában, és hány dobozt gyűjtöttek?


Diagram: [link]


Táblázat amit ki kéne tölteni: [link]


Annyi hozzáfűznivaló, hogy a táblázatban ami lila az ugye a diagram alapján megadott adat, ami piros azt már én írtam be.


Remélem tudtok segíteni, ötös múlik rajta :P (Nameg ha megértem akkor a holnapi doga is jó lesz :) )


Előre is köszi



2016. okt. 12. 15:27
 1/2 bongolo ***** válasza:

hu, de ronda feladat :)

De ez ne rémítsen meg, a doga miatt akkor is meg kell értened :)


Szóval van legalább 5 osztaly, sőt, tuti, hogy sokkal több. Az osztályok számáról elsőre egyedül azt látjuk, hogy 8 dobozt 2 osztály is adott. Meg az is látszik, hogy a 2-nél több osztály adott 8-nal több dobozt (mert azoknak a dobozoknak vastagabbak a "tortaszeletei", tehát több osztály adott annyit). Ránézésre az is látszik, hogy a legtöbb osztály 10 dobozt adott, de ez csak ránézés, nem lehet benne bízni.


Attól durva a feladat, hogy mindegyik doboznál más módszerrel van megadva, hogy hány osztály adott annyi dobozt. Át kell mindegyiket szamolni valami közös módszerbe. Erre való a táblázat.


Gyakoriság: ennyi osztály adott annyi doboz ajándekot.

Relatív gyak: a gyakoriság osztva az osztályok összes számával. Ez egy tört, és a nevezőben nem feltétlenül az osztályok össz-száma van, hisz pl. ha 25 osztály van összesen, és az egyik "tortaszelet" 3 osztálynak felel meg, akkor a relatív gyakoriság 3/25, amit úgy is lehet írni, hogy 12/100.

Tizedes tört: a relatív gyakoriság tizedes számként felírva.

Százalék: a relatív gyakoriság százalékban, vagyis amikor az osztályok összes száma 100%

Szög: a relatív gyakoriság fokban, vagyis amikor az osztályok összes száma a teljes "torta", teljes kör, 360°


A táblázat kitöltése:


8 doboz: ezzel egyelőre nem tudunk mit kezdeni, mert nem tudjuk, hogy osztály van összesen.

9 doboz: 0,12 az ugyanaz, mint 12/100, ami ugyanaz, mint 12%, fokban pedig 12·360°/100 [hiszen a teljes kör, vagyis 360° az lesz a 100%]

10 doboz: 129°, vagyis 129/360-ad része a teljes körnek. Azt számold ki tizedes törtben, abból kijön a század is, meg a százalék is.

11 doboz: 14/50 az ugyanaz, mint 28/100, vagyis 0,28, valamint 28%. Fokban ez 14·360°/50, hisz a teljes kör 14/50-ed része

12 doboz: 16%, vagyis 16/100, vagyis 0,16. Fokban 16·360°/100


Megvan minden, amit eddig ki lehetett számolni.


Most vedd bármelyik sort, én mondjuk a fokot választom (lehetne bármelyik másik is):

8 doboz: nincs még adat

9 doboz: 43,2°

10 doboz: 129°

11 doboz: 100,8°

12 doboz: 57,6°

(remelem, jól számoltam ki a fokokat, ellenőrizd le mindenképpen!)

Ez összesen 43,2+129+100,8+57,6 = 330,6°, vagyis még 29,4° hiányzik a 360-hoz, Enyi lesz tehát a 8 dobozos tortaszelet szöge, "vastagsága". Ott pedig 2 osztály van.


Tudjuk most már, hogy 2 osztály megfelel 29,4 foknak, vagyis 1 osztály az a fele, 14,7° lenne.

Ezzel tudjuk kiszámolni, hogy a többi "tortaszelet" hány osztály:


9 doboz: 43,2°, 43,2/14,7 ≈ 3 osztály (egész szám kell persze, nincs 2,9 osztály)

10 doboz: 129°, 129/14,7 ≈ hmm, ez elég messze van az egész számtól... ≈ 9 osztály

11 doboz: 100,8°, 100,8/14,7 ≈ ... ≈ 7 osztály

12 doboz: 57,6°, 57,6/14,7 ≈ 4 osztály


Összesen van tehát 2+3+9+7+4 = 25 osztály


Elég sokszor kellett sokat kerekíteni, ellenőrzés:

9 doboz: 3/25 = 0,12, ez jó

10 doboz: 9/25·360 = 129,6°, ez kicsit több, mint 129°

11 doboz: 7/25 = 14/50, ez pont jó

12 doboz: 4/25 = 16%, ez is pont jó


Valószínű kicsit rosszul írták fel azt az egy adatot fokban...

2016. okt. 12. 17:00
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszod, nagyon hasznos volt!


Ott akadtam el igazából, hogy nem tudtam több adatot beírni, de miután írtad ezt, hogy mégis hogyan tudom kiszámolni a fokokból a százalékot, illetve százalékból fokot, onnan már ment könnyen. Visszanézve, annyira nem is borzasztó feladat, szóval így már kevésbé félek a holnaptól. :)


És tényleg köszönöm! :)

2016. okt. 12. 17:28