Valaki jó matekos segítsen!?


Határozza meg a 4x - 3y + 8z kifejezés legkisebb és legnagyobb értékért, ha x,y,z olyan nemnegatív valós számok, amelyekre teljesülnek az alábbi egyenlőségek:

4x + y + 4z = 3 és 3x + 6y -4z = 4



2016. okt. 10. 19:53
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

összeadva a két egyenletet:

7x+7y=7, azaz x+y=1

(emiatt x<=1)

visszahelyettesítve valamelyikbe az y=1-x kifejezést:

4x+1-x+4z=3, azaz 3x+4z=2

(emiatt x<=2/3)

amiből 4z=2-3x


a vizsgált kifejezés y és 4z "kiváltásával":

4x-3(1-x)+2(2-3x)=x+1

mivel 0<=x<=2/3, ezért a kifejezés értéke 0 és 5/3 közé esik

mindkét értéket el is éri:

x=0, y=1, z=0,5 esetén a minimális 0

x=2/3, y=1/3, z=0 esetén a maximális 5/3

2016. okt. 10. 22:39
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

bocs, az előbb elnéztem a minimumot

helyesen:


mivel 0<=x<=2/3, ezért a kifejezés értéke 1 és 5/3 közé esik

mindkét értéket el is éri:

x=0, y=1, z=0,5 esetén a minimális 1

x=2/3, y=1/3, z=0 esetén a maximális 5/3

2016. okt. 10. 22:41
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi!
2016. okt. 11. 10:36