Matematika 2 szöveges feladat!? Segítség kellene!?


1. Teheráru elszállítására vasúti kocsikat állítanak. Ha egy kocsira 15,5 tonna terhet raknak, akkor 4 tonnát nem tudnak berakni. Ha viszont egy kocsira 16,5 tonnát raknak, akkor a kocsik megtöltéséhez még 8 tonna teher kellene. Hány vasúti kocsit állítanak be, és hány tonna volt a teher?

2. Egy rakomány meghatározott időn belüli elszállításához több egyforma teherautóra van szükség. Ha 2 kocsival kevesebb lenne, akkor a szállítás 2 órával tovább tartana. Ha viszont 4 autóval több lenne, a szállítást megszabott időnél 2 órával hamarabb végeznék el. Hány autó végzi a szállítást, és mennyi idő alatt kell készen lenniük?


Valaki le tudná érthetően vezetni, hogy kell az ilyesfajta feladatokat megoldani? Holnap írunk dolgozatot, és ezt a típusfeladatot nem nagyon értem, és nem is foglalkoztunk vele órán. Nagyon megköszönöm, ha valaki elmagyarázza!

Köszönöm előre is!


2010. ápr. 25. 09:48
 1/1 anonim ***** válasza:

x db kocsi van, az egyenlet:


x*15,5+4=x*18,6-8

+4: ez mág ott van teherként, ezért hozzáadom

-8: ez még ráférne az x kocsira, levonom, mert nincs ott teherként (csak ráférne, ha x kocsi lenne 16,5 tonnával)

az egyenlet megoldása 12, ennyi kocsi van.


12*15,5=186

12*16,5=198


Előbbihez 4-et adva 190t, utóbbiból 8-at elvéve 190t a teher, azaz 190 t terhet kell elvinni.


Jó tanács: döntsd el, mit keresel, és az legyen pl. az x, majd a szöveg alapján tudni fogod, h mit kell vele tenned, pl szorozni 15,5-el, stb.

........................................................

Fordított arányosság: több autó-kevesebb forduló és kevesebb autó-több forduló

azaz a szorzatuk állandó

szállítási idő: x

autók száma: y

x*y=állandó, emiatt:

1, x*y=(x-2)*(y+2) és

2, x*y=(x*4)*(y-2)


Az elsőt rendezve: xy=xy+2x-2y-4

ebből: y=x-2


a másodikba y helyett x-2 írhatunk már:

x*(x-2)=(x+4)*(x-2-2)

x^2-2x=x^2-16

2x=16

x=8 azaz 8 forduló vagy óra, vagy szállítási idő, tetszés szerint.

y=x-2, ahogy ezt az előbb megállapítottuk, így y=8-2=6 autó szállít.

6*8=48

vagy 4 autó 12 forduló, illetve 8 autó 6 forduló.

A szorzat állandó (6*8 vagy 4*12 vagy 8*6)

2010. ápr. 25. 12:02