Valaki vezesse le nekem, hogy is kell ezt, kérlek.2016. szept. 28. 14:30
1/1 anonim válasza:
lnko(f,g) meghatározása:
f = q1 * g + r1
g = q2 * r1 + r2
r1 = q3 * r2 + r3
.
.
.
Egész addig osztogatsz így maradékosan, amíg nem kapsz 0-t maradékul (előbb utóbb kapni fogsz, ez tétel), és akkor az utolsó nem 0 maradék lesz lnko(f,g). Ezt a konkrét példát nézve:
(5x^3 - 3x^2 + x - 3) : (x^2 - x) = 5x + 2 = q1
5x^3 - 5x^2
---------------------
2x^2 + x - 3
2x^2 - 2x
---------------------
3x - 3 = r1
======================================
(x^2 - x) : (3x - 3) = (1/3)x = q2
x^2 - x
---------------------
0 = r2
Mivel itt r2 = 0, ezért r1 az utolsó nem 0 maradék, így lnko(f,g) = 3x - 3.