Mekkora erővel lehet a 10 t tömegű tehervagont felemelni, ha a hidraulikus emelő kör keresztmetszetű dugattyúnak átmérői 4 cm és 80 cm?


(Fizika)

Ha lépésről-lépésre valaki leírná nekem ennek a megoldását, annak nagyon hálás lennék! :)



2016. szept. 26. 15:15
 1/2 Minekvan ***** válasza:

A hidraulikus emelőt nagyon leegyszerűsítve agy közlekedő edénynek ábrázolhahatjuk, melynek egyik szárában a 80cm-es emelődugattyú, mig a másik szárban a 4cm-es nyomódugattyú mozog.A folyadék közli a dugattúk mozgását. A zárt renszerben a nyomás mindenhol azonos, és ez a nyomás a külömböző átmérőjű dugattyúkon eltérő arőhatásban nyilvánul meg. Tehát p1=p2, p1=G/S1, p2=F/S2, g=10kg*m/s^2

Vagon súlya G=m*g=10000*10=100000N

Az emelő dugattyú területe kerekítve S1=0,5m^2 p1=10^5/05=200000Pa

a 4cm dugattyú területe S2= pi*D^2/4=0,0013m^2

Mivel ugye p1=p2 kiszámoljuk a nyomódugattyúra ható erőt F=p1*S2=200000*0,0013=251,2N


A kiszámolt F erővel hatva, egyensúlyi helyzet ál be a vagon súlyával. Ez úgy is elképzelhető, mint a kis nyomódugattyúra 25,12kg tömegű terhet helyeznénk. Ahoz hogy meg is emeljük némi plusz erőre van szükség.

Ne feledkezz meg a mértékegységekről.A eredmény nem veszi figyelembe a dugattyúk súrlódását és egyébb veszteségeket.

2016. szept. 27. 00:08
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2016. szept. 27. 07:24