2870ft-ot 5 részre osztunk. (a,b,c,d,e)
a úgy aránylik a c-hez,mint 2 a 3-hoz (a:c=2:3),
d úgy aránylik a b-hez,mint 8 a 4-hez (d:b=8:4),
c úgy aránylik az e-hez,mint 4 az 5-höz (c:e=4:5),
d úgy aránylik az a-hoz,mint 6 az 5-höz (d:a=6:5).
Mennyi az az 5 rész?
2016. szept. 13. 21:27
1/1 anonim válasza:
5 egyenlet, 5 ismeretlen. 4 egyenletet már felírtál, az 5. az lesz, hogy az 5 rész az összesen 2870 ft, azaz
a + b + c + d + e = 2870 ft.
A másik négyet intézném el előbb, valahogy úgy, hogy
c = a/(2/3)
d = 6/5*a,
6/5*a/b = 8/4 --> b = (6/5)/(8/4)*a és
e = 5/4*c = (5/4)/(2/3)*a,
ezeket helyettesítve az összegbe a kiemelhető, és egy osztás után meglesz az értéke. Ha pedig a megvan, akkor már csak ezekbe kell helyettesíteni.