Valaki? Az öntözéses földművelés egyiptomi formájáról kell írnom egy rövid esszét (12-16 sor), és bele kell foglalnom azt, hogy a természeti feltételek milyen munkaszervezési formákat kényszerítettek ki?
Egyiptomban a Nílusnak, ennek a hatalmas folyónak köszönhették az emberek a megélhetésüket. Segítségével művelték meg földjüket, termelték meg élelmüket. Országukat a saját nyelvükön ‘Fekete föld"-nek nevezték. Ez a név arra a termékeny iszaprétegre utalt, amelyet a Nílus áradáskor rakott le a partjai mentén. E termékeny területen túl a terméketlen sivatag, a "vörös föld" következett. Mivel Egyiptomban rendkívül kevés csapadék esett, az áradás vize tette lehetővé a földművelést. A folyó könnyen járható vízi útja jó közlekedési lehetőséget is jelentett.
A fölművelés kialakulása után-Mezopotámiához hasonlóan-itt is hamar rájöttek arra, hogy öntözőrendszert kell létrehozni. Gátakat emeltek, csatornákat ástak, hogy öntözni tudjanak, és a távolabbi földekre is elevezethessék a vizet. A földeket árkokkal kis parcellákra osztották. A vizetegy olyan eszközzel jutatták a földekre, amely a gémeskúthoz hasonlít.(Ilyen vízátemelőket ma is használnak a Nílus mentén.)Az öntözés annál hatékonyabb volt, minél nagyobb területet hálóztak be csatornákkal. Egyre több település csatlakozott a közös rendszerhez. Az öntözőrendszer megszervezése és írányítása a közösség vezetőjének a feladata lett, aki ezáltal egyre nagyobb hatalomra tett szert. E hosszú folyamat eredményeképpen alakult ki Egyiptomban az állam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!