Matek szöveges házi feladat! Segitseget szeretnék!?


A feladat: Zili megfigyelte, hogy a cicák akkor kedvelik igazán a nekik szánt eledelt, ha két fajtából keveri össze. A halas ízűnek 1000 Ft, míg a csirkésnek 1500 Ft kilója. Az állateledelt árusito boltban lehetőség van arra, hogy ezekből megfelelő keveréket állítsanak össze.

a.) Milyen aranyban keverik ezeket össze, ha a keverék 1430 Ft-ba kerül, és az eredeti eledelek árához képest a bolt még 10% felárat is felszámol érte?

b.) Mennyi ebből az eledel nettó ára, ha az eladott termékekre 27%-os áfát számolunk?

Ha veletlen valaki tudna segiteni, azt nagyon nagyon megköszönném.



2016. szept. 3. 22:16
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

a) Ha a bolt 10% felárat számol fel, és az ár 1430 forint, akkor p*1.1 = 1430, ahol p az ár, azaz 1300 Ft.


Ha a halas keverék aránya x, akkor 1000*x+1500*(1-x)=1300, ebből 1500-500x=1300 -> x=0.4 (azaz 40%). Ez igazából ránézésre is megállapítható, de ez az általános módszer.


b) Ha q az eredeti ár, akkor q*1.27 = 1300, azaz 1300/1.27 = q (mivel 27%-kal megnövelni valamit annyi, mint 1.27-tel megszorozni). A nettó ár 1023,62 Ft.

2016. szept. 3. 22:28
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Tehát a halas 1100, míg a csirkés 1650 forintba kerül. Ha jól értelmezem, akkor 1 kilós keveréket akarunk venni. Tegyük fel, hogy a halasból 0<x<1 kg kerül bele, ennek ára így 1100*x, ekkor a csirkésből 1-x kg kerül bele, ennek ára 1650*(1-x)=1650-1650*x. Ezek összege 1430 forintot kell kiadjon, tehát


1100*x+1650-1650*x=1430 |összevonás


1650-550x=1430 |+550x, -1430


220=550x |:550


0,4=x, tehát a halasból 0,4 kg, míg a csirkésből 0,6 kg kerül a keverékbe, így arányuk halas:csirkés=0,4:0,6=2:3.


A másodikat nem nagy varázslat megoldani, azt meghagyom neked.

2016. szept. 3. 22:29
 3/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szepen köszönöm a válaszokat és a segitséget!
2016. szept. 3. 22:46
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Úgy értelmezem, hogy az 1430 Ft tartalmazza a 10%-os keverési díjat és a 27%-os ÁFÁ-t is.

A különböző ízűek árai is tartalmazzák az ÁFÁ-t, hiszen a feladat szerint ennyibe kerülnek, márpedig ha ennyit kell fizetni értük, akkor ÁFÁ-t tartalmazó árak. És – bár nem írták le, de – úgy számolok, hogy a keverési díj is ÁFÁ-s tevékenység, hiszen nem jótékonyság, ha már árat számolnak, akkor forgalmi adója is van.


A keverék a 10%-os díjjal együtt legyen x Ft. Erre jött az ÁFA, így lett 1430 Ft.

x + 0,27*x = 1430

1,27*x = 1430

x = 1430 / 1,27

x ≈ 1125,98 Ft.

Az x összeg tartalmazza a 10%-os keverési díjat is. Legyen a keverék ára y Ft.

y + 0,10*y = 1125,98

1,1*y = 1125,98

y ≈ 1023,62 Ft.

► Az y összeg a keverék nettó ára, hiszen az ÁFA-t már levontam a fizetendő összegből. (És a keverési díjat is.)

A halas ízű keverék nettó ára legyen h, a csirkés ízűé legyen c.

h + 0,27*h = 1000

1,27*h = 1000

h ≈ 787,4 Ft.


c + 0,27*c = 1500

1,27*c = 1500

c ≈ 1181,1


A keverési arány sokféle lehet.


Ha a halasból ici-pici mennyiséget tesznek bele, akkor a csirkésből majdnem 1023,62 Ft nettó árút lehet beletenni, ami

? * 1181,1 = 1023,62

? = 0,86… kg.

• Tehát a csirkés ici-pici súlytól kb. 0,86 kg-ig, bármennyi lehet. (Csak megfelelő mennyiségű halas kell hozzá.)


Ha a csirkésből ici-pici mennyiséget tesznek bele, akkor a halasból majdnem 1023,62 Ft nettó árút lehet beletenni.

? * 787,4 = 1023,62

? = 1,3

• Tehát a halass ici-pici súlytól kb. 1,3 kg-ig, bármennyi lehet. (Csak megfelelő mennyiségű csirkés kell hozzá.)


E l l e n ő r z é s :

A lehetséges mennyiségekből egy adottal számolok.

A halas ízű tehát legfeljebb 1,3 kg-ig bármennyi lehet, legyen 0,8 kg.

A 0,8 kg-nyi halas ízű nettó ára 0,8 * 787,4 = 629,92 Ft.

A csirkés nettó ára így 1023,62 – 629,92 = 393,7 Ft árú lehet.

? * 1181,1 = 393,7

? = 0,33… kg.


Tehát, 0,8 kg-nyi halas ás 0,33 kg-nyi csirkés táp nettó ára 1023,62 Ft.

A keverési díj ennek 10%-a, tehát 1023,62*0,10 = 102,362 Ft.

A nettó ár, keverési díjjal együtt, 1023,62+102,36 = 1125,98 Ft.

És erre az összegre jön a 27%-os forgalmi adó: 1125,98 + (1125,98*0,27) = 1429,9946 ≈ 1430 Ft. (A sok-sok kerekítés miatt nem lett pontosan 1430 az eredmény.)


Ennél a példánál 0,8 : 0,33 a halas : csirkés súlyarány.


De, rengeteg-féle arányú keverékkel teljesül a feladat.

2016. szept. 3. 23:19