Levezetnétek megoldással együtt?

Az x^4-104x^2+400=0 egyenletnek két gyöke a 2 és a -10. Mennyi lehet a másik két gyökének a szorzata?

2016. aug. 26. 16:53
 1/3 anonim ***** válasza:

Az van, hogy ha 'z' gyöke egy ilyen egyenletnek, akkor az (x-z) kifejezés kiemelhető.

Ha 4 gyöke van, akkor (x-a)(x-b)(x-c)(x-d) alakba írható.

Ha ezt felbontod, akkor a konstans éppen a*b*c*d lesz.

Azaz jelen esetben 2*(-10)*c*d=400.

Ebből pedig: c*d=-20



Mellesleg a bal oldalon páros kifejezés áll, ezért minden zérushelyével együtt annak ellentettje is zérushely. ÍGy a 2 esetén -2, a -10 esetén 10 is gyöke.

Tehát a két további gyök szorzata -20.

2016. aug. 26. 17:26
 2/3 anonim ***** válasza:
45%
x^2-re az egyenlet nyílván másodfokú, amire a képlet jól ismert. Nem értem mi a probléma...
2016. aug. 26. 19:55
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Megoldható még szorzattá alakítással is:


x^4-104x^2+400=0

(x^2-4)(x^2-100)=0

(x+2)(x-2)(x+10)(x-10)=0

2016. aug. 26. 23:31