Az x^4-104x^2+400=0 egyenletnek két gyöke a 2 és a -10. Mennyi lehet a másik két gyökének a szorzata?2016. aug. 26. 16:53
1/3 anonim válasza:
Az van, hogy ha 'z' gyöke egy ilyen egyenletnek, akkor az (x-z) kifejezés kiemelhető.
Ha 4 gyöke van, akkor (x-a)(x-b)(x-c)(x-d) alakba írható.
Ha ezt felbontod, akkor a konstans éppen a*b*c*d lesz.
Azaz jelen esetben 2*(-10)*c*d=400.
Ebből pedig: c*d=-20
Mellesleg a bal oldalon páros kifejezés áll, ezért minden zérushelyével együtt annak ellentettje is zérushely. ÍGy a 2 esetén -2, a -10 esetén 10 is gyöke.
Tehát a két további gyök szorzata -20.
2/3 anonim válasza:
x^2-re az egyenlet nyílván másodfokú, amire a képlet jól ismert. Nem értem mi a probléma...
3/3 anonim válasza:
Megoldható még szorzattá alakítással is:
x^4-104x^2+400=0
(x^2-4)(x^2-100)=0
(x+2)(x-2)(x+10)(x-10)=0