Sürgősen kéne segítség ebben a kémiai feladatban, hogy kell a végét megoldani?


Egy propán-etén-hidrogén gázelegy61,25 dm3-ének tömege standardállapotban 69,00 g. 150 cm3 ilyen gázelegyet platinakatalizátorral hozunk érintkezésbe. A reakció után, kiindulási körülmények között mérve a gáz térfogata 120 cm3-re csökkent. Számítsuk ki a kiindulási és a képződött gázelegy V/V%--os öszzetételét!


Csak a képződött gázelegy V/V%-OS ÖSSZETÉTELÉT NEM TUDTAM KISZÁMOLNI, VALAKI SEGÍTENE?



2016. aug. 24. 11:37
 1/5 Tom Benko ***** válasza:
Megvan az egyes gázok térfogata?
2016. aug. 25. 09:56
 2/5 A kérdező kommentje:

Igen, ami kijött: kiindulási gázelegy átalagos moláris tömege:27,6 g/mol

kiindukási elegyet 100-nak vettem,

kiindulási gázelegy összetétele: V/V%(H2)=31,4, V/V%(C3H8)=48,6, V/V%(C2H4)=20 (Ezek jók lettek, mert ezt írja a megoldókulcs is)


keletkező elegy átlagos moláris tömege:34,5

ebből szerettem volna egy egyenletet felírni, hogy


34,5=x*2+y*30+(1-x*y)*44 (azért, mert M(H2)=2, M(C2H6)=30, M(C3H8)=44 g/mol.


De akkor ebből hogy számolom ki keletkező elegy V/V%-ait?

2016. aug. 25. 12:13
 3/5 Tom Benko ***** válasza:
Nem lesz jó. A térfogat nem additív mennyiség, azaz 1cm^3+1cm^3 akármennyi is lehet. Kiszámolod a mennyiségekből a keletkező anyagok mennyiségeit, utána pedig a parciális térfogatokat, abból lehet V/V%-ot.
2016. aug. 26. 09:58
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszi, de nem nagyon értem. Leírnád, hogy csináljam?
2016. aug. 26. 20:48
 5/5 Tom Benko ***** válasza:
Az egyenletből kiszámolod a keletkező gázok mennyiségét. A mennyiségből, az adott feltételekkel megkapod a gáz térfogatát. Adott az összes mennyiség is, így tudsz százalékot számolni. Hol tartasz ezzel?
2016. aug. 27. 09:52