Magyarosok/Magyar tanárok! Az alábbi nyelvtani kérdésekben tudnátok segíteni?
Három rövid kérdés:
1. A tárgyeseti ragokat hogyan kell képezni?
pl. sör - sört, itt nem jelenik meg másik betű viszont víz - vizet, itt már van betoldás, ráadásul maga a szó is változik. Ezekről milyen szabályok vannak?
2. Tudom / tudok. Mitől függ, hogy m-re vagy k-ra végződik a szó?
3. -ul : magyarul, szerbül stb. itt az -ul-ra milyen szabály van? Hogyan dől el milyen magánhangzóval kötjük? + Máshol is használjuk az -ul ragot?
Azt is megköszönöm, ha csak egy szabályt leírna valaki, azzal is előrébb lennék. Tanítom egy barátomat magyarul és nem tudok neki szabályt mondani ezekre.
1. Ejtéskönnyítő hang, azaz magánhangzó betoldása akkor szükséges, ha enélkül nem lenne teljesen kiejthető a szó a tárgy raggal együtt. A sör végén pl. az r nem változik, de ha vizt szeretnél mondani, a z-ből már sz lenne.
2. A tárgytól. Tudom azt a tényt, tudok egy tényt. Tárgyas és alanyi ragozás közötti különbség ez, azt hiszem. Tehát próbálj utána tenni egy tárgyat. Ha határozott névelőt tudsz eléje tenni, akkor kap "tudom" formát, ha nem, akkor "tudok". Hiszek egy álomban, hiszem azt, hogy ...
3. Zömmel mély magánhangzókat tartalmazó szóhoz jön a mély magánhangzós toldalék, azaz magyar-ul, ha jól tudom, vegyes hangrendű szavakhoz is inkább ezt illik tenni, pl. franciául, magas hangrendű szavakhoz jön az -ül. Igen, nem csak nyelveknél használjuk, hanem határozószavaknál is, pl. ramatyul, vitézül, piszkosul.
Részletesebben ki tudnád esetleg fejteni? :)
Pl. a harmadiknál az utolsó magánhangzót elég megnézni? Vagy minden magánhangzót figyelembe véve kell dönteni?
Az elsőnél pedig nincs esetleg olyan, hogy bizonyos mássalhangzókra végződőknél kell a szótőben rövidíteni?
1.
a z-ból sz persze nem mindig zavarja a nyelvet, pl. pénzt :-)
(aztán van teret is, aranyat is, meg hasonlók, de ez megint más kérdés :-)
2.
"Hiszek egy álomban, hiszem azt, hogy..."
namost pillanat, az "egy álomBAN", az nem tárgy... "egy álmot" lenne
szóvalez a hisz ige pont nem annyira nyerő példa (mert lehet valamit és lehet valamiben), akkor már inkább írom a levelet / írok egy levelet
3.
"vegyeshez mély": ez is kicsit bonyolultabb, pl.
szuahéliül
argentinul/argentinül
...
"az utolsó magánhangzót elég megnézni?"
a szó hangrendjéhez minden magánhangzót figyelembe kell venni, de ha vegyes, akkor bonyolult tud lenni, pl. az utolsó i/í/é sokszor "átlátszó", vagyis az előtte lévő határozza meg: hotelban/hotelben, de Párizsban és Berlinben, Anettra/Anettre, de Reményikre és Kazimírra, stb. (vannak még kusza részszabályok)
"ramatyul, vitézül": ez szerintem ugyanaz a toldalék, mint a nyelveknél.
amire gondolhattak, az az -ít képző párja: a tanul, gurul, pirul, zöldül, feszül, lendül...
magyar nyelvet tanítani idegen anyanyelvűnek: nem kis fába vágtad a fejszédet, ilyenkor jön csak rá az ember, hogy mennyire nincs benne rendszer, vagy ha van, akkro az mennyire tele van kivételekkel, és olyan szabályszerűségekkel, amit álmában nem gondolt volna, amíg egyszerűen "csak anyanyelveként" használta a nyelvet... :-)
hajrá, lehet, hogy te is olyan sok új dolgot fogsz tanulni az nyelvünkről, mint amennyit ő... ;-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!