Fizika. Ez az az egy tantárgy amit egyáltalán nem értek.1. Hogyan lehet megváltoztatni egy tekercs belsejében a mágneses mezőt?
2. Miért jön létre elektromágneses indukció, amikor a tekercsben lévő elektromágnes áramkörét zárjuk, illetve nyitjuk? 3. Miért jön létre elektromágneses indukció, amikor a tekercsben lévő elektromágnesen átfolyó áram erősségét változtatjuk? 4. Lejátszódik-e elektromágneses indukció, ha egy tekercsben rézrudat mozgatunk? Indokolni kéne 5. Egy mágnesrudat ugyanabból a tekercsből húzunk ki először három, másodszor egy másodperc alatt. Melyik esetben nagyobb az indukált áram erőssége, Miért? 6. Ugyanazzal az elektromágnessel két esetben hoznak létre elektromágneses indukciót. Először egy 100, majd egy 600 menetes tekercs belsejében mozgatják ugyanolyan sebességgel. Melyiknél nagyobb az indukált feszültség? 7. Két elektromágnessel egymás után elektromágneses indukciót hozunk létre ugyanabban a tekercsben. A két elektromágnes csak menetszámban különbözik. Melyik esetben nagyobb az indukált feszültség?
Nagyon köszi előre is :) És ha csak egyre tudjátok a választ kérlek azt is írjátok,sokat segít :) köszi :)
Szia!
Ha egy tekercs sarkai közé feszültséget kapcsolunk, akkor áram fog folyni rajta. Eddig OK, ugye? Ezt a feszültséget, és az általa létrehozott áramot nevezzük a változatosság kedvééert, indukciós feszültségnek, és indukciós áramnak. ( csupán azért, mert speciális helyen léteznek, nevezetesen, egy indukciós tekercsben. Nos az indukciós feszültség által létrehozott indukciós áramnak áramnak ( minden áramnak!) mágneses hatása van. Csak a sima vezetőben eloszlik a vezetó mentén ( ld. iránytű kitérítése), ebben az esetben a tekercs koncentráltsága miatt egy teret hoz létre, maga körül. Nos eddig tartott a kísérlet elemeinek a leírása.
Azt tapasztalták, hogy a tekercsre kapcsolt feszültség keltette áram ( és ezzel a mágneses tér is) mindíg a változtatás ellen dolgozik. Nagyobb változtatás, nagyobb ellenhatást eredményez. Nagyobb tekercs, nagyobb hatást hoz létre.
Ha ebbe a tekercsbe egy vasmagot dugunk, és mozgatunk benne, akkor a mágneses teret birizgáljuk. Most ennek fényében próbálj válaszolni a kérdéseidre. Amit nem értettél meg, még megkérdezheted.
1. Például egy mágnessel, elektromágnessel
2. Mindkét esetben van indukció. Ha zárt, akkor a töltések a tekercsen keresztül áramlanak, tehát áramot hoznak létre, ha nyitott, akkor csak feszültség keletkezik.
3. Mert ha változik a mágneses tér, akkor a töltések szétválnak, ezáltal feszültség (zárt áramkör esetén áram keletkezik).
4. Nem, mivel a rézrúd nem mágneses, így nem változik a mágneses tér.
5. Akkor nagyobb, ha egy másodperc alatt húzod ki, nagyobb, gyorsabb a mágneses tér változása.
U = N * B * l * v (v sebesség, ha kevesebb az idő, akkor nagyobb a sebesség)
6. A 600 menetesnél, az előző képletet felhasználva, N a tekercsszám, minél nagyobb, a feszültség is annál nagyobb. Mindig ahol nagyobb a menetszám, ott lesz nagyobb a feszültség.
7. Szerintem a nagyobb menetszámúnál nagyobb a térerősség, ezért az, bár kérdés, hogy ugyanolyan vastag e a huzal, amiből tekercselték.
Köszi első,nagyjából felfogtam a dolgot :)
És neked is köszi második :) Nagyon aranyos vagy :)
nem jót írt az előző...
A tekercs belsejében úgy változik a mágneses mező, ha változtatod az elektronok haladási irányát... Theát ha megcserélet a pozitív és negatív pólust..
Ebben az esetben a mágneses mező is megfordul..
2. Miért jön létre elektromágneses indukció, amikor a tekercsben lévő elektromágnes áramkörét zárjuk, illetve nyitjuk? 3
A tekercsben áram kezd folyni.
Az elektronok mozgásba lendülnek mivel ez az elektormos áram jelensége, ezek az elektronok a mozgásuk által mágneses energiát generáltak amely a vas atomok elektronjaira is hatnak ha jól tudom..
A 4-ik kérdés pontatlan!!
nincs megjelölve a tekercs anyaga!!
Igen lejátszódik, ha a tekercs anyaga magnetit, vagy felmágnesezett acél..
Ha a tekercs anyaga rész akkor nem játszódik le..
a 4-iknek.
Ha magnetit, akkor sem tud lejátszódni, mert ott már alapból van egy mágneses tér, ami már nem tud indukálódni...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!