Melyek a zárt rendszerben megamradó mennyiségek és milyen gtyakorlati példák vannak rájuk?

2016. jún. 22. 14:15
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Impulzus, I = m·v

Perdület, N = Θ·ω

Töltés, Q = C·U

Fluxus, Φ = L·I

Ezek a megmaradó mennyiségek. Látható a képletek közti hasonlóság.

Az impulzusmegmaradásra példa a testek ütközése.

A perdületmegmaradásra a piruettező jégtáncosnő miközben behúzza és széttárja karjait.

A töltésmegmaradásra példa amikor egy feltöltött síkkondenzátor lemezeit széthúzzuk, ekkor megnő a feszültsége és az energiája de a töltése állandó marad.

A fluxusmegmaradásra példa az önindukció, amikor egy tekercs áramát megszakítjuk, a tekercs fluxusa nem tűnhet el hirtelen, ezért olyan irányú áram indukálódik aminek fluxusa igyekszik fenntartani az eredeti fluxust (Lenz törvénye).

2016. jún. 22. 15:11
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Ja és nem utolsósorban az energiamegmaradás.
2016. jún. 22. 15:19
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2016. jún. 22. 15:21
 4/4 anonim válasza:
100%

Téridő mennyiségekre:

Energia- egy zárt rendszer összes energiájának összege időben állandó pl.: zárt rendszernek tekinthető rugóra függesztett m tömegű test rezgőmozgása során a rugalmas energia és mozgási energia folyamatosan változik az időben, de az összegük az mindvégig állandó, vagy hasonlóképpen mondjuk egy homogén gravitációs erőtérben szabadon eső m tömegű test potenciális energiájának csökkenésével a kinetikus energiája nő... jó példa lehet még ide a termodinamika I. főtétele is, de rengeteg dolgot lehetne sorolni.


Impulzus/ lendület- egy zárt rendszer összes lendületének összege időben állandó pl.: ütközések vagy egyes mag és részecskefizikai folyamatokban...


Ha nagyon szorgalmas akarsz lenni akkor érdekességképpen nézz utána a Mössbauer- spektroszkópiának/ Mössbauer- effektusnak. Vannak viszonylag egyszerű, szemléletes leírások.


Impulzusmomentum/ perdület~ egy test impulzusmomentuma állandó mennyiség hogyha a rá ható forgatónyomatékok összege nulla pl.: forgózsámolyos kísérlet, piruettező, neutroncsillagok/fekete lyukak/ kompakt csillagok keletkezése...


Tömeg (ez nem mindig marad meg de a klasszikus mechanikában úgy lehet venni)- egy anyagi rendszer tömege időben állandó és független a rendszerben lejátszódó folyamatoktól. ld.: Antoine Lavoisier


Belső mennyiségekre:

Töltés- ez egyes elemi részecskéknek (pl elektron) eredendően megmaradó tulajdonsága, zárt rendszerről pedig elmondható, hogy a benne lévő összes elektromosan töltött részecske töltésének előjeles összege időben állandó.


(+ -Mágneses fluxus, -Színtöltés és -barionszám megmaradás, de nem tudom hogy ők kellenek- e neked + részecskefizikában, egyes kh.- ban vannak még ezeken felül egyéb megmaradási tételek is)


Ha ennél is több kell akkor nézelődj itt:

[link]

2016. jún. 26. 13:43