Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Az olvass, miért nem olvasj?

Az olvass, miért nem olvasj?

Figyelt kérdés
Ugyebár a felszólító mód jele a -j, de ez sokszor hasonulhat, például a fent írt példában is. De azt nem értem, hogy mi szerint hasonul. Írj, beszélj, mozogj, itt nem hasonul a -j, de a nézz, olvass, fuss, itt igen. Miért? (azonkívül, hogy egyszerűbb így így kiejteni)

2016. jún. 12. 03:17
 1/9 anonim válasza:
Az s betű mindig hasonul. A magyar nyelvben nincsenek miértek. Csak értsd meg:D
2016. jún. 12. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
0%

Mert rossz a kiindulási pont. Mégis mi alapján jelented ki, hogy a "a felszólító mód jele a -j", ha egyszer az "olvass"-ban, ami felszólító módban van, nincs 'j', illetve azt lehet mondani, hogy a felszólító mód jele az "-s"? Emellett sok más ellenpélda is van?

Inkább azt kellene mondani, hogy a felszólító módnak több jele is van, és 's' után ez rendszerint 's', de más hangoknál is jellemző a megkettőzés (pl. nézz). Sőt, egészen érdekes az eset egyes '-t' végűeknél: fuss, láss. Ugyanakkor: lazíts, építs, ahol szó sincs duplázásról.

Szóval nem olyan egyszerű kérdés ez.

2016. jún. 12. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

A te kiindulópond rossz, kettes, a felszólító mód jele alanyi ragozásban a j. Csak s, sz, z, dz után hasonul, illetve több esetben pl t végű szótőnél módosul.

Kérdező: Mért kell "azon kívül"? Az, hogy így lehet kiejteni, az nem elég ok? Nyilván fonetikai okai vannak a képzés helye szerint. A nyelv úgy alakítja ki magát, hogy könnyen ki lehessen ejteni.

2016. jún. 12. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

-l betűre végződő szavaknál van felszólító módban -j

Pl. Mozdul(-j)

2016. jún. 12. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Meg -d-re végződő igéknél

Pl. Ne rágódj

2016. jún. 12. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

"A te kiindulópond rossz, kettes, a felszólító mód jele alanyi ragozásban a j. Csak s, sz, z, dz után hasonul, illetve több esetben pl t végű szótőnél módosul. "


- Vagyis nem 'j' a felszólító mód jele. Mondhatjuk módosulásnak, csak: 1. akkor valamikor 'j'-nek kellett lennie, hogy aztán a módosulás során pl. 's' legyen, de ilyen állapotról nem tudok 2. ha volt is, onnantól kezdve, hogy módosult, már nem 'j', hanem egy másik hang

2016. jún. 12. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Hogy ne tűnjön trollkodásnak, amit írtam: azt, hogy a 'j' a felszólító mód jele, legfeljebb elvont értelemben szabad komolyan venni. Pl. tudjuk, mit jelent a 'menni' szó, de a 'mész', 'mennek', 'megyünk' stb. szavaknál is megmarad az a bizonyos jelentés, pedig alakilag nagy különbségek vannak, ugyanakkor azt se mondhatnánk, hogy az összes a 'menni' szó "hasonulása". A hasonulást legfeljebb képletesen, metaforikusan kell érteni a felszólító mód jelénél.
2016. jún. 12. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Attól, hogy te ilyen állapotról nem tudsz, attól még ilyen állapot biztos, hogy volt, csak elég ritkán szoktunk ómagyar szövegeket olvasgatni. Moldvai csángók beszédében biztos, hogy még ma is megtalálhatók ilyen archaikus jelenségek, mint hogy olvasjon. Nem lehet egy rakás hangot megjelölni egy nyelvtani jelként. A jel alaktani kategória, van egy alap, csak bizonyos helyzetekben fonetikailag megváltozik.
2016. jún. 12. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat, nagyon hasznosak voltak! :)
2016. jún. 13. 12:22

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!