71 gram klór hány gramm hidrogént, nátriumot illetve kalciumot képes oxidálni?

Hilnapra kene kemia beadando a negyesert es nem ertem. Le kell irni a reakciokepletet es szamolni. Legyszi valaki mentsen meg!

2016. jún. 7. 21:30
 1/4 anonim válasza:
reakció egyenleteket fel tudod írni?
2016. jún. 7. 21:38
 2/4 A kérdező kommentje:
Nem. Totál sötét vagyok kémiából. Viszont már megvan a válasz. Köszönöm azért, hogy segíteni akartál! :)
2016. jún. 7. 21:50
 3/4 anonim válasza:
nincs mit :)
2016. jún. 7. 23:41
 4/4 Anonymus012 ***** válasza:

Szia!

Első(ahogy előttem is írták)a reakció egyenlet:


Cl2+H2=2HCl

2Na+Cl2=2NaCl

Ca+Cl2=CaCl2

Mivel a reakcióegyenletek mólokban vannak,így a 71g Cl-t mólba kell számolni.


n(Cl2)=71/71=1mol

Azért 71g/mol a moláris tömege,mert elemi klórról beszélünk(azaz 2 atomos molekula)így a tömege 2x-ét vesszük.Ha vegyületben lenne(pl.: NaCl)akkor csak 35,5-el kellene számolni.


Megnézzük a reakcióegyenleteket,és vele együtt az arányokat.Ezalatt értem,hogy a reagáló anyagok arányát.(az anyag,vagy elem előtt álló számra gondolok)

Az első esetben:

H2+Cl2=2HCl

Nem szokás kiírni,mert,ha nincs előtte szám,akkor,1móllal számolunk.Így az arány 1:1->n(Cl2)=n(H2)

m(H2)=1*2=2g


2.eset:

2Na+Cl2=2NaCl

Itt a reakció 1:2-es,tehát 1 mól klór reagál 2 mól nátriummal így:

n(Na)=1*2=2mol

m(Na)=2*23=46g


3.eset:

Ca+Cl2=CaCl2

n(Ca)=n(Cl2)

m(Ca)=1*40,1=40,1g

Remélem tudtam segíteni :)

2016. jún. 8. 16:31