Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » A Thomson-féle atommodellt...

A Thomson-féle atommodellt illetően mely feltételezések bizonyultak helyesnek és melyek tévesnek?

Figyelt kérdés

2016. jún. 5. 13:53
 1/3 crudy ***** válasza:
Thomson-féle atommodell az úgy nézett ki mint egy puding. Tehát van egy anyag amin belül pontokban sűrűsödik a tömeg. Amiben igaza volt az az h az anyagon belül valóban pontok vannak, amiknek nagy a tömegük de abban nem volt igaza h a tömegkoncentrációk között valamilyen helykitöltő dolog lenne. Ugye ez a puding. Lenard bizonyította be h egy lemezen át lehet lőni részecskéket tehát az atomok között tér van.
2016. jún. 5. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 bongolo ***** válasza:

Thomson többet is mondott, mint hogy "puding modell". Kell hozzá egy kis történelem, hogy megértsük:


Azt, hogy van egy pici tömegű negatív töltés (a pici tömeg itt a fontos, a negatív töltést már korábban is tudták), azt 8 évvel a Thomson modell előtt (1896-ban) fedezték fel (egyébként Thomson és kollégái). Thomson nem is hívta elektronnak, csak részecskének, mások elektronnak hívták. Ekkor még nem nagyon gondoltak arra, hogy ez a negatív töltés esetleg az atomban lehet. Pl. Rutherford, amikor a rádióaktív sugárzást tanulmányozta ugyanebben az időben, még β sugárzásnak nevezte el az egyik fajtát, nem jött rá, hogy azok is elektronok. Ezt csak 1900-ban bizonyította be Becquerel, de még ekkor sem voltak benne biztosak, hogy az elektron az atom része, hisz az atom semleges, az elektron viszont negatív töltésű. Viszont a kísérletek egyre inkább ezt a nézetet erősítették.


Ez után jött 1904-ben Thomson az atommodelljével, amiben megoldotta a semleges atom problémáját. Azt mondta, hogy az atom azért semleges, mert nagy tömegű pozitív töltésű anyagból áll, amiben negatív részecskék vannak (egyébként még mindig nem hívta őket elektronnak).


Ez a feltételezés, hogy nagy tömegű pozitív töltésű és kis tömegű ugyanakkora de negatív töltésű anyag is van az atomban, ez igaznak bizonyult. Az, hogy a pozitív rész kitölti a teljes atomot, az nem.

2016. jún. 5. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm, életmentők vagytok!
2016. jún. 5. 20:28

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!