Ebben a két feladatban a hektáronkénti növényszám és a csíraszám ugyanaz az érték?


Vessen őszi búzát! T%=97, Cs%=87, ezermagtömeg: 44g, sortávolság:15,2 cm, Csíraszám: 5200000 db/ha

Mennyi a vetőmagszükséglete kg/ha?

Hány db magot kell vetni folyóméterenként?


Vessen őszi búzát! T%=97, Cs%=94, ezermagtömeg: 46g, sortávolság: 15,2 cm, növényszám hektáronként 4800000 db.

Hány kg vetőmagra van szükség hektáronként?

Hány db magot kell vetni folyóméterenként?


2016. jún. 4. 08:36
 1/3 Minekvan ***** válasza:

Nem ugyanaz.A növényszám az mennyiség ami képes kifejlődni és termést is kell hogy hozzon.

A csíraszám az magmennyiség, amelynél figyelembe van véve a csíraképesség és egyéb veszteségek, tehát számolni kell ezekkel a tényezőkkel ami a szükséges vetőmag többletet jelenti.

A vetőmag kivetett hektáronkénti tömegét egyszerű képletekkel lehet kiszámolni.

Vegyük úgy, hogy a 5,2milió db/ha legyen a növényszám, ekkor


a vetőmagmennyiség V=(EMT*N*100)/(T*Cs)=(44*5,2*100)/(97*87)=271,12kg tehát a veszteségeket is belekalkulálva egy hektárra 271,12kg mag kell.

A méterenkénti magmennyiséget úgy is ki lehet számolni, hogy ismerjük az 1m^2 magszámot, ami ugye 520 szem.A sorköz 15,2cm (egyébként a standard sorköz 12,5cm), tehát egy méter hosszra jut a=100cm/15,2cm=6,579 sor.Ennyi sorba van vetve az 520 magocska.Egy sorba így kerül b=520/6,58=79mag.Ez a 79 mag osztódik el egy méter hosszra ami n=100cm/79=1,2658cm.

Összefoglalva:

A kivetendő magtömeg 271.12kg/ha

Folyóméterenkénti magszám 79

Tőtávolság 1,266cm

Sorköz 15,2cm


A második kérdést hasonlóan.

2016. jún. 4. 10:46
 2/3 Minekvan ***** válasza:
Kiegészítés az előzőhöz:A folyóméterenkénti 79 db mag az életképes növényszámra vonatkozik.Ha figyelembe szeretnénk venni a veszteséget is, akkor a kivetendő mag kerekítve 94 db lesz 44g-os ezermagtömegnél (EMT).
2016. jún. 4. 11:51
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2016. jún. 4. 20:18