Valaki elmondja hol rontottam el pontosabban megmondaná, hogy is kell jól csinálni?


3tg^2x+ctg^2x=4

Először leosztottam az egyenletet néggyel. Ctg-t átírtam tg-re majd tg^2x-t eljelöltem x-re. Rendeztem az egyenletet nullára majd kijött egy olyan negyedfokú egyenlet ami másodfokú egyenletre visszavezethető megoldottam és kiszámoltam a tg-t De a megoldás teljesen más mint a megoldókulcsban.



2016. máj. 17. 18:33
 1/3 A kérdező kommentje:
nem néggyel hanem hárommal *
2016. máj. 17. 18:33
 2/3 Arp Du ***** válasza:

ctg^2x = 1/(tg^2x)


tg^2x:=u

x helyett pl. u-val jelölném, mert x már van (az alap ismeretlen)


3-mal leosztva mindkét oldalt:

u + 1/3 *1/u =4/3

u + 1/3 *1/u -4/3=0

ez másodfokú lesz, ha mindkét oldalt u-val szorzom:

u^2 +1/3 -(4/3)*u=0


és ezt oldanám meg ha lenne időm

(Remélem így stimmel, nem vagyok teljesen biztos)

2016. máj. 17. 21:33
 3/3 A kérdező kommentje:
ja igen köszi értem. meg nem én se x-el jelöltem el csak gyorsan írtam és nem figyeltem oda :/
2016. máj. 17. 21:46