3tg^2x+ctg^2x=4
Először leosztottam az egyenletet néggyel. Ctg-t átírtam tg-re majd tg^2x-t eljelöltem x-re. Rendeztem az egyenletet nullára majd kijött egy olyan negyedfokú egyenlet ami másodfokú egyenletre visszavezethető megoldottam és kiszámoltam a tg-t De a megoldás teljesen más mint a megoldókulcsban.
2016. máj. 17. 18:33
1/3 A kérdező kommentje:
nem néggyel hanem hárommal *
2016. máj. 17. 18:33
2/3 Arp Du válasza:
ctg^2x = 1/(tg^2x)
tg^2x:=u
x helyett pl. u-val jelölném, mert x már van (az alap ismeretlen)
3-mal leosztva mindkét oldalt:
u + 1/3 *1/u =4/3
u + 1/3 *1/u -4/3=0
ez másodfokú lesz, ha mindkét oldalt u-val szorzom:
u^2 +1/3 -(4/3)*u=0
és ezt oldanám meg ha lenne időm
(Remélem így stimmel, nem vagyok teljesen biztos)
3/3 A kérdező kommentje:
ja igen köszi értem. meg nem én se x-el jelöltem el csak gyorsan írtam és nem figyeltem oda :/
2016. máj. 17. 21:46