Segítség valószínűségszámításhoz?


A hatoslottó sorsolása előtt a jelenlévők azzal múlatják az időt, hogy véletlenszerűen kihúznak egy golyót, megnézik a számát, majd visszateszik az urnába. Az urnában 1-45-ig számozott golyók vannak. Ezt függetlenül sokszor megteszik, és azt figyelik melyik alkalommal kapnak először egyjegyű számot.

Mi a valószínűsége annak, hogy a második vagy harmadik húzás az első, amikor egyjegyű számot kapnak?

Zh kérdés, órák óta szórakozok vele, és nem jutok vele egyről a kettőre.



2016. máj. 16. 22:05
 1/3 anonim ***** válasza:

Külön érdemes kiszámolni:


a) másodikra egyjegyű jön, ekkor elsőre 36, a másodikra 9 számot húzhatnak, tehát 36*9=324-féleképpen tud kijönni, ez a kedvező esetek száma. Összes eset: elsőre bármelyik szám kijöhet, ekkor 45-féle lehet lehet az első szám, ugyanígy a második is, tehát 45*45=2025-féle kimenetele lehet a húzásoknak. Valószínűség a klasszikus valószínűségi modell alapján: kedvező/összes=324/2025=(36*9)/(45*45)=(4*9*9)/(5*9*5*9)=4/25


b) harmadikra egyjegyű jön, ekkor a fenti analógiát követve a kedvező esetek száma 36*36*9=11664, összes eset száma: 45*45*45=91125, így a valószínűség: 11664/91125=(4*9*4*9*9)/(5*9*5*9*5*9)=16/125


Ha az a kérdés, hogy külön-külön mekkora a valószínűségük, akkor a fentiek a válaszok, ha viszont az a kérdés, hogy vagy ennek, vagy annak (tehát legalább az egyik beteljesül), akkor, mivel a két esemény független egymástól (tehát nincs olyan lehetőség, hogy egyszerre teljesülne mindkettő), ezért a valószínűségeket összeadjuk: 4/25+16/125=20/125+16/125=36/125 a keresett valószínűség.

2016. máj. 16. 22:20
 2/3 anonim ***** válasza:

Egy kis pontosítás: a két esemény nem független egymástól, hanem kizáróak. A kettő messze nem ugyanaz!

Egyébként teljesen jó a megoldás.

2016. máj. 16. 22:24
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm, tényleg nagy segítség :)
2016. máj. 16. 22:38