Egy 40 g tömegű labda 15 m/s sebességgel merőlegesen érkezett a teniszütőre, és 17 m/s sebességgel merőlegesen is pattan arról vissza?


Egy 40 g tömegű labda 15 m/s sebességgel merőlegesen érkezett a teniszütőre, és 17 m/s sebességgel merőlegesen is pattan arról vissza. A labda és a teniszütő 0, 01 másodpercig érintkezett. Számítsa ki a labda lendületváltozásának és a teniszütő által a labdára kifejtett átlagerőnek a nagyságát?

a megoldásban a lendületváltozásra 1,28 kg*m/s van, de nekem csak 0,08 jött ki ha az I=m*v képletet használom, Mi lehet a gond? előre is köszönöm!



2016. máj. 15. 19:42
 1/2 anonim ***** válasza:

Lendület(impulzus) = tömeg szorozva sebességVEKTOR

Fontos, hogy a sebesség vektor, és nem skalár mennyiség, a vektornak pedig van IRÁNYA. Így ha felírod az I=m*v2-m*v1=m*(v2-v1) képletet, akkor így kellene:

I=0.04*[17-(-15)]=0.04*(17+15)=0.04*32=1.28 Ns

És azért kell ugye összeadni, mert a teniszlabda előbb például "jobbra", majd ütés után "balra" mozog, vagyis a sebességvektor iránya megváltozik, így pedig egy negatív számot kell kivonnod, az pedig összeadás jelent.


Az erő pedig Newton második törvényéből adódik, vagyis az erő a labda tömegének és gyorsulásának szorzatával egyenlő:

F=dI/dt=m*dv/dt=0.04*(17-15)/0.01=8N

2016. máj. 15. 20:10
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszodat, így már értem, és remélem többet nem fogok ebbe a hibába esni:)
2016. máj. 16. 18:03