Egy háromszög szögei:alfa=15, béta=55, gamma=110. Bizonyítsd be, hogy a háromszög oldalai között fenn áll a cˇ2=bˇ2+a*b összefüggés ?

2016. ápr. 17. 21:15
 1/6 anonim ***** válasza:
Ezt most komolyan kérdezed? Legyél egy kicsit határozottabb
2016. ápr. 17. 21:18
 2/6 anonim ***** válasza:
Cosinus tetel :)!
2016. ápr. 17. 21:27
 3/6 anonim ***** válasza:
Érdekes feladat! Nem is olyan nyilvánvaló az összefüggés.
2016. ápr. 18. 11:25
 4/6 anonim ***** válasza:

A jelölések értelmezéséhez

[link]


Bizonyítandó

c² = b² + ab

A jobb oldalon kiemelve lesz

c² = b(a + b)

**************


Szinusz tételből

c*sinß = b*sin2ß

c*sinß = 2b*sinß*cosß

Egyszerűsítve

c = 2b*cosß


Koszinusz tétel a c oldalra

c² = a² + b² - 2ab*cos2ß

A jobb oldalon teljes négyzetet kialakítva és kiemelve

c² = a² + b² + (2ab - 2ab) - 2ab*cos2ß

c² = (a + b)² - 2ab(1 + cos2ß)


A zárójelben kibontva majd összevonva

c² = (a + b)² - 2ab(1 + cos²ß - sin²ß)

c² = (a + b)² - 2ab(2cos²ß)

c² = (a + b)² - 4ab*cos²ß


A szinusz tételből kapott eredményt a bal oldalra behelyettesítve

4b²*cos²ß = (a + b)² - 4ab*cos²ß

Átrendezve

4b²*cos²ß + 4ab*cos²ß = (a + b)²

Bal oldalon kiemelve

4b*cos²ß*(a + b) = (a + b)²


Egyszerűsítve (a + b ≠ 0)

4b*cos²ß* = a + b

Mindkét oldalt b-vel szorozva

4b²*cos²ß* = b(a + b)


A bal oldal a szinusz tételből kapott 'c' érték négyzete, így

c² = b(a + b)

=========


Q.E.D.


Az összefüggés minden olyan háromszögre igaz, melynek egyik szöge kétszerese egy másiknak (pl. egyenlő szárú derékszögű háromszög).


DeeDee

**********

2016. ápr. 18. 14:30
 5/6 anonim ***** válasza:

Egy másik megoldás:

[link]

2016. ápr. 18. 16:33
 6/6 anonim ***** válasza:

Igazad van, Zsiga, ez a nyerő megoldás!

(Remélem, az enyémet elfelejti a kérdező. A sakkvakság tipikus esete :-))


DeeDee

**********

2016. ápr. 19. 13:07