Fizika?! Levezetés kellene. Milyen mélynek látszik egy 60 cm mely halastó füffőlegesen felülről nézve? (A víz levegőre vonatkoztatott törésmutatója 4/3) megoldas:45cm


2016. ápr. 1. 16:56
 1/5 anonim ***** válasza:
42%

A matematikai / fizikai magyarázata egyszerű, de összeegyeztetni azt az emberi aggyal, a biológiával már nehezebb feladat. Itt az én személyes elgondolásom a feladattal kapcsolatban:


A beesési szög ugyanakkora mint a törési szög, 90* (mivel felül nézet, így vehetjük merőlegesnek).


Ugyanakkor a közegre jellemző módon változik a fény terjedési sebessége, A törési mutatóból számolva az eredeti sebességnek a 3/4-re csökken.


-vagyis c(2) = 3/4 c ,ahol c = 3*10^8 m/s-


vagyis az új sebességgel 4/3-al több időbe telik megtenni az utat, mint eredetileg.


a hipotézisem pedig arra nézve miért tűnik sekélyebbnek a víz, mint valójában az alábbi: A fény az eredeti utat a 3/4-ével teszi meg, ugyanakkor az agyunk nem képes ezt értelmezni, átváltani, ugyanúgy azt "hiszi", hogy a fény az eredeti sebességével tette meg az utat.


Ezek alapján felírhatjuk, a látszólagos út hosszát az agyunk által vélt eredeti sebesség, és a valós eltelt idő segítségével.


s(látszólagos) = c(képzelt) / t (ahol a képzelt sebesség ugye az eredeti c-vel egyenlő)


ekkor --> s = c/(4/3t) vagyis s(látszólagos)= 3/4 s(valóságos)

2016. ápr. 1. 18:20
 2/5 anonim ***** válasza:
Mindig is érdekes kérdés volt, hogy a világról alkotott képünk mennyire az agyunk szüleménye, és mennyiben a valóság.
2016. ápr. 1. 18:23
 3/5 Tom Benko ***** válasza:

Képzelj a víz mélyére egy csillogó szemcsét. Erről a kiinduló fénysugarak valamilyen kis szöget zárnak be, ezeket észleled. Rajz, felveszed az eredeti és a látott fénysugarakat, találsz háromszögeket, és azokkal dolgozol.

Másik lehetőség: felírod az észlelt mélységet a betekintési szög függvényében, és nézed a merőleges környékén a viselkedést.

Az agy által megbecsült fénysebességnek köze nincs hozzá.

2016. ápr. 2. 19:04
 4/5 anonim ***** válasza:
3#-as nem értem hol lennének bármilyen szögek ebben a feladatban. Nem illusztrálnál valamilyen programon geogebrán pl. A látott fény egybe esik a látszólagossal
2016. ápr. 2. 23:57
 5/5 Tom Benko ***** válasza:
@4: Nincsenek, de az adott feltételekkel létrehozhatóak.
2016. ápr. 3. 21:43