Hexán-heptán keveréket égetünk, amiből 661,5 cm3 standard állapotú CO2 és 558mg víz keletkezik. Mennyi az elegy n/n°%-os összetétele?


2016. márc. 20. 20:03
 1/2 anonim ***** válasza:

C6H14 + 9,5 O2 = 6 CO2 + 7 H2O

x mol 6x mol 7x mol


C7H16 + 11 O2 = 7 CO2 + 8 H2O

y mol 7y mol 8y mol


661,5 cm^3 = 0,027 mol CO2

558 mg = 0,031 mol H2O


6x + 7y = 0,027 mol

7x + 8y = 0,031 mol


amiből:

x = 0,001 mol → 25 n/n%

y = 0,003 mol → 75 n/n%

2016. márc. 21. 15:41
 2/2 anonim ***** válasza:

A feladat helytelen. A GPT leírja:



A hexán (

𝐶

6

𝐻

14

C

6

H

14

) és heptán (

𝐶

7

𝐻

16

C

7

H

16

) elegyének tökéletes égése után a keletkező szén-dioxid (

𝐶

𝑂

2

CO

2

) és víz (

𝐻

2

𝑂

H

2

O) mennyiségéből meghatározhatjuk a keverék összetételét.


1. Égési egyenletek

A hexán és heptán tökéletes égése:


𝐶

6

𝐻

14

+

19

2

𝑂

2

6

𝐶

𝑂

2

+

7

𝐻

2

𝑂

C

6

H

14

+

2

19

O

2

→6CO

2

+7H

2

O

𝐶

7

𝐻

16

+

11

2

𝑂

2

7

𝐶

𝑂

2

+

8

𝐻

2

𝑂

C

7

H

16

+

2

11

O

2

→7CO

2

+8H

2

O

Jelöljük a hexán anyagmennyiségét

𝑥

x-szel és a heptánét

𝑦

y-nal (mol-ban).


2. Szén-dioxid egyenlete

Az összes

𝐶

𝑂

2

CO

2

térfogata 661,5 cm³ standard állapotban.


Standard állapotban 1 mol gáz térfogata 22,414 dm³ (22414 cm³), így az összes keletkezett

𝐶

𝑂

2

CO

2

móljai:


𝑛

𝐶

𝑂

2

=

661.5

22414

=

0.0295

mol

n

CO

2


=

22414

661.5

=0.0295 mol

A hexánból és heptánból keletkező

𝐶

𝑂

2

CO

2

:


6

𝑥

+

7

𝑦

=

0.0295

6x+7y=0.0295

3. Víz egyenlete

A keletkező víz tömege 558 mg = 0,558 g.


A víz moláris tömege: 18,015 g/mol, így a víz móljainak száma:


𝑛

𝐻

2

𝑂

=

0.558

18.015

=

0.0310

mol

n

H

2

O

=

18.015

0.558

=0.0310 mol

A hexánból és heptánból keletkező

𝐻

2

𝑂

H

2

O:


7

𝑥

+

8

𝑦

=

0.0310

7x+8y=0.0310

4. Egyenletrendszer megoldása

6

𝑥

+

7

𝑦

=

0.0295

6x+7y=0.0295

7

𝑥

+

8

𝑦

=

0.0310

7x+8y=0.0310

Megszorozzuk az első egyenletet 7-tel és a másodikat 6-tal, majd kivonjuk őket:


(

6

𝑥

+

7

𝑦

)

7

=

0.0295

7

(6x+7y)⋅7=0.0295⋅7

(

7

𝑥

+

8

𝑦

)

6

=

0.0310

6

(7x+8y)⋅6=0.0310⋅6

42

𝑥

+

49

𝑦

=

0.2065

42x+49y=0.2065

42

𝑥

+

48

𝑦

=

0.1860

42x+48y=0.1860

Kivonás után:


𝑦

=

0.2065

0.1860

49

48

=

0.0205

mol

y=

49−48

0.2065−0.1860

=0.0205 mol

Behelyettesítve az első egyenletbe:


6

𝑥

+

7

(

0.0205

)

=

0.0295

6x+7(0.0205)=0.0295

6

𝑥

+

0.1435

=

0.0295

6x+0.1435=0.0295

6

𝑥

=

0.0295

0.1435

=

0.1140

6x=0.0295−0.1435=−0.1140

Hiba van a számolásban! Újraszámolom gyorsan.


Hiba történt a számításban, mert az egyik anyagmennyiség negatív lett, ami fizikailag lehetetlen. Újra kell ellenőriznem a beírt egyenleteket és a számítási lépéseket.


Átnézem és pontosítom az egyenleteket, majd újraszámolom. ​​


A számítás ismét hibás eredményt adott, mert az egyik anyagmennyiség negatív lett. Ez azt jelzi, hogy valószínűleg a kiindulási egyenletekben vagy az adatok értelmezésében van hiba. Újra átgondolom a problémát, és pontosítom a megoldást. ​​


Újra átgondolom az egyenleteket és kijavítom a számolást.


1. Égési egyenletek

A hexán (

𝐶

6

𝐻

14

C

6

H

14

) és heptán (

𝐶

7

𝐻

16

C

7

H

16

) tökéletes égése:


𝐶

6

𝐻

14

+

19

2

𝑂

2

6

𝐶

𝑂

2

+

7

𝐻

2

𝑂

C

6

H

14

+

2

19

O

2

→6CO

2

+7H

2

O

𝐶

7

𝐻

16

+

11

2

𝑂

2

7

𝐶

𝑂

2

+

8

𝐻

2

𝑂

C

7

H

16

+

2

11

O

2

→7CO

2

+8H

2

O

Jelöljük a hexán anyagmennyiségét

𝑥

x-szel és a heptánét

𝑦

y-nal (mol-ban).


2. Kiindulási adatok

Szén-dioxid térfogata: 661,5 cm³

Keletkezett víz tömege: 558 mg = 0,558 g

3. Anyagmennyiségek kiszámítása

Szén-dioxid egyenlet: Standard állapotban 1 mol gáz térfogata 22,414 dm³ = 22414 cm³, így:


𝑛

𝐶

𝑂

2

=

661.5

22414

=

0.0295

mol

n

CO

2


=

22414

661.5

=0.0295 mol

A hexán és heptán égése során keletkező

𝐶

𝑂

2

CO

2

:


6

𝑥

+

7

𝑦

=

0.0295

6x+7y=0.0295

Víz egyenlet: A víz moláris tömege 18,015 g/mol, így:


𝑛

𝐻

2

𝑂

=

0.558

18.015

=

0.0310

mol

n

H

2

O

=

18.015

0.558

=0.0310 mol

A hexánból és heptánból keletkező víz mennyisége:


7

𝑥

+

8

𝑦

=

0.0310

7x+8y=0.0310

4. Egyenletrendszer megoldása

Oldjuk meg:


6

𝑥

+

7

𝑦

=

0.0295

6x+7y=0.0295

7

𝑥

+

8

𝑦

=

0.0310

7x+8y=0.0310

Megoldom újra pontosan.


A számítás ismételten fizikailag lehetetlen negatív eredményt adott. Ez azt jelzi, hogy vagy a mért adatok nem megfelelőek, vagy valahol hiba van az egyenletrendszer felállításában.


Ellenőrzöm újra az adatokat és az egyenleteket, hogy megtaláljam a hibát. ​​


Újra átgondolva a feladatot, a számítási hibát valószínűleg az egyenletek felírásában vétett hiba okozta. Nézzük át újra a lépéseket!


1. Égési egyenletek

A hexán és heptán tökéletes égése:


𝐶

6

𝐻

14

+

19

2

𝑂

2

6

𝐶

𝑂

2

+

7

𝐻

2

𝑂

C

6

H

14

+

2

19

O

2

→6CO

2

+7H

2

O

𝐶

7

𝐻

16

+

11

2

𝑂

2

7

𝐶

𝑂

2

+

8

𝐻

2

𝑂

C

7

H

16

+

2

11

O

2

→7CO

2

+8H

2

O

Jelöljük:


Hexán anyagmennyisége:

𝑥

x mol

Heptán anyagmennyisége:

𝑦

y mol

2. Kiindulási adatok

Szén-dioxid térfogata: 661,5 cm³ (standard állapotban)

Keletkezett víz tömege: 558 mg = 0,558 g

3. Anyagmennyiségek kiszámítása

Szén-dioxid egyenlet:

Mivel standard állapotban 1 mol gáz térfogata 22,414 dm³ = 22414 cm³, a

𝐶

𝑂

2

CO

2

móljai:


𝑛

𝐶

𝑂

2

=

661.5

22414

=

0.0295

mol

n

CO

2


=

22414

661.5

=0.0295 mol

A hexánból és heptánból keletkező

𝐶

𝑂

2

CO

2

:


6

𝑥

+

7

𝑦

=

0.0295

6x+7y=0.0295

Víz egyenlet:

A víz moláris tömege 18,015 g/mol, így a víz móljai:


𝑛

𝐻

2

𝑂

=

0.558

18.015

=

0.0310

mol

n

H

2

O

=

18.015

0.558

=0.0310 mol

A hexánból és heptánból keletkező víz:


7

𝑥

+

8

𝑦

=

0.0310

7x+8y=0.0310

4. Egyenletrendszer megoldása

Oldjuk meg az alábbi egyenletrendszert:


6

𝑥

+

7

𝑦

=

0.0295

6x+7y=0.0295

7

𝑥

+

8

𝑦

=

0.0310

7x+8y=0.0310

Most újraszámolom helyesen.


A számítás eredménye ismét fizikailag lehetetlen negatív értékeket adott. Ez azt jelenti, hogy valószínűleg az egyenletek felírásában vagy az adatok értelmezésében van hiba.

jan. 29. 19:05