Igazold, hogy Móricz Zsigmond Légy jó mindhalálig c. műve lélektani regény! Valaki segít?
Szia !
Móricz műve azért lélektani regény, mert az író sokszor meséli el, mutatja be a főhős "belső világát", azokat az érzéseket, gondolatokat, amelyek foglalkoztatják, amelyektől a történtek miatt nem tud szabadulni.
Mindig az érzelmei irányítják, minden cselekedete mögött ott vannak a gondolatai, érzései.
Misi olyan típus, aki mindig fél, mindig tart valamitől, minden tette előtt vívódik, amit az író nagyon jól ábrázol a regényben.
Csak néhány példát említek:
Amikor például az aktikvárius üzlete /régi könyvek boltja/ előtt álldogál, nem is tudni, már hányadszor, és meglátja, hogy a régen kinézett könyv, a Csokonai kötet nincs a kirakatban.
Mennyire megijed, talán már elkelt, megvásárolta valaki.
Ugyanilyen helyzet, amikor Böszörményi, a szobatársa elkéri tőle a kármin /piros/ festékét, amit még maga sem mert használni, annyira félti, vigyáz rá, hiszen az ő anyagi lehetőségeihez mérten drága volt.
Vagy amikor elveszíti a kalapját a füvészkertben, s később meglátja az ott dolgozó kertészen, és nem mer szólni, hogy a kalap az övé.
A pakk, csomag története is ilyen.
Ahogy arra gondol, amikor szobatársai felbontják a csomagját, vajon mit gondolhatnak róla, hogy csak ilyen szegényes küldeményre tellett a szüleinek?
A csomag maradékai között megtalálja Böszörményi kését, ami nagyon tetszik neki, és végül úgy dönt, nem adja vissza.
Mennyit gyötrődik miatta, ide teszi, oda dugja, a végén mégis megszabadul tőle, a városban egy kuka mögé dobja, mert fél, nehogy megtalálják nála.
Amikor elvész a reskontó,/lottószelvény/ mennyit kínlódik, még álmában is ez foglalkoztatja.
Másnapra beteg lesz, annyira bántja a lelkiismeret, hová tűnhetett a rábízott szelvény, mi fog történni, mit fog mondani az öregúrnak ?
A történet csúcspontja a tanári bíróság előtt való kihallgatás, amikor szembesítik Misit "bűneivel".
Amikor várakozik a szobában, ahová bezárták, akkor is azt látjuk, mi mindenre gondol, mit érez, mennyire aggódik, mi fog történni vele ?
A versírásba menekül, annyira átéli a versében megfogalmazott gondolatokat, hogy repkedni kezd a szobában, mint egy madár.
Móricz Zsigmond az események mellett mindig hűen ábrázolja a főhős, Nyilas Misi érzelmeit, ahogyan
lelkileg is megéli a vele történteket.
Ezért mondhatjuk, hogy az író műve lélektani regény.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!