Egy lézerceruza fényének frekvenciája 4*10 a 14-en Hz. Mekkora a fény hullámhossza a levegőben? Mekkora afény hullámhossza, terjedési sebessége az n=4/3 törésmutatójú közegben?

2016. márc. 10. 15:54
 1/1 anonim ***** válasza:

f = 4 * 10^14 Hz

c = 3 * 10^8 m/s

λ = ?


c = λ * f

λ = c / f = 3/4 * 10^(-6) m = 7,5 * 10^(-7) m = 0,75 μm


[link]


Először is azt kell tudnod, hogy egy bizonyos elektromágneses hullám frekvenciája állandó, tehát minden közegben ugyanakkora. Ez azt jelenti, hogy a terjedési sebességének és a hullámhosszának a hányadosa állandó: f = c / λ = állandó, másképpen ezt úgy is mondjuk, hogy a terjedési sebesség egyenesen arányos a hullámhosszal.


A csatolt linken látszik, hogy a levegőben az abszolút törésmutató kb. 1-gyel egyenlő:

n1 = 1

n2 = 4/3 (megadták)


n21 = n2 / n1 = 4/3

n21 = c1 / c2 = 4/3

c1 = 3 * 10^8 m/s


c2 = 3/4 * c1 = 2,25 * 10^8 m/s


Az egyenes arányosság miatt:

n21 = λ1 / λ2 = 4/3

λ1 = 7,5 * 10^(-7) m

λ2 = 3/4 * λ1 = 5,625 * 10^(-7) m = 0,5625 μm


(Vagy így is kiszámolhatod: λ2 = c2 / f)

2016. márc. 11. 09:23