150, 0g etanol és metanol keverék nátriummal reagálva 48,69dm3 hidrogén standard nyomású és 25oC hőmérsékletű gázt fejleszt. Mi a keverék tömeg%-os és anyagmennyiség%-os (mol%-os) összetétele? Írja le a lejátszódó reakciók egyenleteit is!

Keverési egyenletben tudtok segíteni?

2016. márc. 7. 20:47
 1/2 Silber ***** válasza:
100%

Ez nem keverési egyenletes megoldást igényel.

Általános reakcióegyenlet:

2R-OH + 2Na -> 2R-O-Na + H2

Ez alapján kijön n(R-OH), azaz az elreagált alkoholok anyagmennyiségeinek összege. Ha tudod az anyagi minőségüket akkor a moláris tömegüket is, így:

n(CH3OH)+n(C2H5OH)=n(R-OH)


m(CH3OH)/M(CH3OH)+m(C2H5OH)/M(C2H5OH)=n(R-OH), és

m(CH3OH)+m(C2H5OH)=150


Két ismeretlen (a két tömeg), két lineárisan független egyenlet, így a megoldás egyértelműen megkapható.

2016. márc. 7. 21:45
 2/2 A kérdező kommentje:
köszi
2016. márc. 20. 20:06